Środa 6 grudnia
Mikołaja, Jaremy, Leontyny
RADOM aktualna pogoda

Zbigniew Rokita w radomskiej bibliotece

dm, MBP 2021-12-13 11:40:00

Podwójny laureat Nagrody Literackiej Nike 2021 (doceniony zarówno przez jury, jak i czytelników) Zbigniew Rokita będzie gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu. Wieczór autorski wokół książki „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” odbędzie się we wtorek, 14 grudnia o godzinie 17.00. Poprowadzi go dr hab. Anna Spólna, prof. UTH, pracownik Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

„Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” to piękna i jednocześnie skomplikowana historia poszukiwania własnej tożsamości. Jak mówi sam autor „Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem. (…) O swoich korzeniach wiedziałem mało. Nie wierzyłem, że na Śląsku przed wojną odbyła się jakakolwiek historia. Moi antenaci byli jakby z innej planety, nosili jakieś niemożliwe imiona: Urban, Reinhold, Lieselotte.

Później była ta nazistowska burdelmama, major z Kaukazu, pradziadek na „delegacjach” w Polsce we wrześniu 1939, nagrobek z zeskrobanym nazwiskiem przy kompoście. Coś pękało. Pojąłem, że za płotem wydarzyła się alternatywna historia, dzieje odwrócone na lewą stronę. Postanowiłem pokręcić się po okolicy, spróbować złożyć to w całość. I czego tam nie znalazłem: blisko milion ludzi deklarujących „nieistniejącą” narodowość, katastrofę ekologiczną nieznanych rozmiarów, opowieści o polskiej kolonii, o separatyzmach i ludzi kibicujących nie tej reprezentacji co trzeba. Oto nasza silezjogonia”.

Zbigniew Rokita – reporter, redaktor. Specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Autor książek reporterskich "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku" (podwójnie nagrodzonej Nagrodą Literacką Nike; otrzymała też nominację do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, nagrody Ambasador Nowej Europy i Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego) oraz "Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium" (książka została przełożona na język ukraiński, a spektakl na jej podstawie wystawiono w Teatrze Nowym w Zabrzu). Autor sztuki teatralnej "Nikaj" (Teatr Zagłębia, reż. Robert Talarczyk). Pochodzi z Gliwic.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych