Poniedziałek 29 maja
Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
RADOM aktualna pogoda

XX Szydłowieckie Zygmunty

dm 2023-04-24 13:00:00

Majówka w Szydłowcu to zawsze czas pełen wrażeń i wydarzeń kulturalnych – wszystko za sprawą Szydłowieckich Zygmuntów, czyli dni miasta, które zbiegają się z majowym weekendem. W tym roku będzie nieco inaczej, jednak jak zawsze nie zabraknie emocji i dobrej zabawy.

Drugiego maja na Rynku Wielkim od godzin porannych będzie trwał odpust parafialny. Chwilę przed południem, na wieży ratuszowej zostanie odegrany hejnał na cztery strony świata, po którym udamy się do fary św. Zygmunta na uroczystą mszę świętą. Oficjalne otwarcie imprezy zaplanowane jest na godzinę 16:00. O godzinie 16:30 pod szydłowieckim ratuszem odbędzie się tradycyjne wspólne zdjęcie Panów o imieniu Zygmunt – wszystkich Zygmuntów zapraszamy do Szydłowca! Z okazji święta flagi, o godzinie 17:00 odbędzie się happening przygotowany przez uczniów szydłowieckich szkół, po którym wystąpi zespół „Fantazja”. Wieczorne koncerty rozpoczną się o godzinie 18:00, kiedy na scenie zamelduje się lokalna kapela rockowa Black Rose. Przekrój klimatów muzycznych podczas tegorocznej majówki będzie zróżnicowany – jako kolejny na scenie wystąpi B.R.O – autor hitowego „Jeszcze będzie pięknie”. „Gwiazdą” XX Szydłowieckich Zygmuntów będzie zespół Brathanki.

Drugi dzień Zygmuntów rozpoczniemy od uroczystości patriotycznych z okazji 232. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 maja, które jak zawsze odbędą się pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki przy Skwerze Staromiejskim. W godzinach popołudniowych zapraszamy na spotkanie z historią Polski Pierwszych Piastów. W tą wyjątkową podróż w czasie do pradziejów zabierze nas Stowarzyszenie Drużyna Grodu Piotrówka. Na wyspie zamkowej powstanie wioska plemienna, gdzie będzie można spotkać m.in. producentów biżuterii z epoki, odwiedzić warsztat kowala, a także spróbować jadła nad ogniem uparowanego. Nie zabraknie również gier i zabaw zręcznościowych dla całych rodzin, zarówno tych średniowiecznych jak i współczesnych, a punktem kulminacyjnym będzie bój wojów „Słowianie kontra Wikingowie”.

Organizator: Wydział Informacji i Promocji Urzędu Miejskiego w Szydłowcu

Zadanie współorganizowane z Samorządem Województwa Mazowieckiego

Patron Honorowy: Marszałek Województwa Mazowieckiego

Radom24.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Galeria zdjęć

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych