Środa 21 luty
Eleonory, Kiejstuta, Fortunata
RADOM aktualna pogoda

"Opowiem Ci bajkę o sobie...". Wernisaż w Łaźni

dm 2022-05-03 11:39:00

Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria "Łaźnia" zaprasza na wernisaż pt. "Opowiem Ci bajkę o sobie...".

Wystawa prac uczestników warsztatów artystycznych poprowadzonych przez prof. dr hab. Dorotę Sak, reprezentującą Wydział Sztuk Projektowych Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi oraz dr hab. Hannę Wojdała-Markowską, reprezentującą Wydział Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Warsztaty odbyły się w dniu 14 marca 2022 roku w Galerii Łaźnia przy ul. Traugutta 31/33.  Uczestnicy warsztatów realizowali prace wykorzystując autorską technikę plastyczną opracowaną przez prof. Dorotę Sak. Technika ta łączy różnorodne materiały tekstylne i klejenie. Prezentacja wszystkich prac usytuowanych obok siebie w rzędach tworzy formę zapisu minionego wydarzenia. Funkcję komisarza wystawy pełni dr hab. Hanna Wojdała-Markowska, prof. Uczelni.

Uczestnicy warsztatów: Milena Bednarczyk, Teresa Bojarska, Anna Bruzda, Apolonia Chałupka, Dominika Czubak, Alicja Domagała, Zuzanna Góralska, Małgorzata Jagielska, Hanna Kordus, Magdalena Markowska, Weronika Mieczkowska, Zofia Mroczek, Aleksandra Muraszko, Łucja Pietrzyk, Mateusz Piros, Sonia Pfau, Nikola Plewińska, Zuzanna Podsiadły, Krystyna Potocka, Kalina Pudzianowska, Weronika Pysiak, Alicja Salicka, Anna Sękowska, Ewa Suwała, Julia Szlachetko, Grażyna Szymańska–Dróźdż, Anna Wojczakowska, Amelia Zawadzka

prof. dr hab. Dorota Sak

Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (PWSSP) . Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 1990 roku w pracowni prof. Aleksandry Pukaczewskiej, aneks w pracowni prof. Andrzeja Gieragi. Pracuje w macierzystej uczelni. W 2008 r. uzyskała tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki użytkowe. W latach 1999 – 2002 była członkiem Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2012 do 2016 roku pełniła funkcję kierownika Katedry Ubioru w ASP w Łodzi. W 2014 roku założyła Galerię LOOK w Centrum Promocji Mody w Łodzi, którą prowadziła do 2019 roku. Jest inicjatorką i uczestniczką międzynarodowych konferencji i projektów artystycznych. W latach 2003 – 2010 była tutorem w programie stypendialnym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gaude Polonia. W 2019 roku uzyskała tytuł profesora sztuki. Współpracuje z Narodową Akademią Sztuki we Lwowie, gdzie realizowała m.in. projekt „Symbole tożsamości – tradycja i nowoczesność” oraz z Akademią Sztuk Pięknych w Wilnie, gdzie kilkakrotnie prowadziła zajęcia w ramach programu Erasmus+. Tworzy w zakresie sztuki włókna, malarstwa, projektowania ubioru. Prace prezentowała na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

dr hab.Hanna Wojdała - Markowska

Urodziła się w Radomiu. W latach 1984-1990 studiowała na Wydziale Włókienniczym w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. W 1990 r. otrzymała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Gobelinu i Dywanu prof. Antoniego Starczewskiego oraz w Pracowni Malarstwa prof. Wiesława Garbolińskiego. W 1998 r. uzyskała doktorat na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W 2007 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1996 r. pracuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, od 2007 r. na stanowisku prof. UTH. W latach 2009 - 2016 kierownik Katedry Struktur Przestrzennych i Teorii Sztuki, od 2017 do 2020 kierownik Katedry Wzornictwa, obecnie kierownik Katedry Architektury Wnętrz i Wzornictwa Ubioru.Uprawia twórczość w zakresie: malarstwa i rysunku, tkaniny unikatowej, autorskiego ubioru. Otrzymała kilkanaście nagród i wyróżnień. Wzięła udział w ponad 200 wystawach międzynarodowych, ogólnopolskich, środowiskowych. Zorganizowała 32 wystawy indywidualne oraz kilka pokazów autorskich kolekcji ubioru. Prace w zbiorach (m. in.) Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej ,"Elektrownia" w Radomiu, Muzeum Miasta Gdyni, Biur Wystaw Artystycznych w Kielcach, Rzeszowie i Olkuszu, Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze, Galerii Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wielkopolskim oraz w zbiorach prywatnych.

Wernisaż odbędzie się w piątek (6 maja) o godz. 17:00 w siedzibie Łaźni przy ul. Żeromskiego 56.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych