Wtorek 29 listopada
Błażeja, Saturnina, Fryderyka
RADOM aktualna pogoda

Koncert Roberta Grudnia zainaugurował obchody 150. rocznicy Powstania Styczniowego w Radomiu

b 2013-01-20 22:33:00

Niedzielnym koncertem  Roberta Grudnia w klasztorze oo. Bernardynów, zainaugurowane zostały radomskie obchody 150. rocznicy Powstania Styczniowego. Senat RP w sierpniu 2012r. ogłosił rok „2013 Rokiem Powstania Styczniowego”.

W niedzielnym koncercie w klasztorze oo. Bernardynów, zatytułowanym „Każdemu marzy się wolność”, oprócz wykonań utworów religijnych i patriotycznych, usłyszeliśmy Roberta Grudnia i mezzosopranistkę Annę Adamiak - laureatkę wielu konkursów i nagród muzycznych oraz Annę Drelę jako prowadzącą i recytującą poezję powstańczą. Koncert rozpoczął się od wyjątkowo przejmującego głębią, wykonania przez Annę Adamiak arii, Jerzego Fryderyka Haendla, z opery Rinaldo „Lascia Ch’io Pianga:

„Pozwól mi płakać nad mym okrutnym losem

I tęsknić do utraconej wolności

Niech mój ból rozerwie kajdany

W moim cierpieniu modlę się o łaskę

W moim cierpieniu modlę się o łaskę

Pozwól mi płakać nad mym okrutnym losem

I tęsknić do utraconej wolności”

W dalszej części koncertu artyści wykonywali m.in. utwory F. Chopina, „Marsz Polonia” oraz Ave Maria”, przeplatane wspomnieniami powstańczymi i recytatywami poezji patriotycznej, m.in. Marii Konopnickiej.

Radomski koncert zainaugurował również cykl imprez, zorganizowanych przez Roberta Grudnia, w miejscowościach związanych z walkami powstańczymi; m.in. w Solcu nad Wisłą, Lipsku, Zwoleniu, w Radomiu, Jędrzejowie, Lublinie, Starachowicach i Stalowej Woli. Obchody zakończą się koncertem w Bukównie (mazowieckie), gdzie został pochowany Dionizy Czachowski, który zginął 6 listopada 1863 r. w bitwie pod Jaworem Soleckim. Całość imprez rocznicowych R. Grudnia, adresowana jest nie tylko do melomanów i pasjonatów historii, ale przede wszystkim dla młodzieży, której z perspektywy historii, muzyki i sztuk plastycznych, mają ukazać wielkość postaw patriotycznych pokolenia powstańców, na których budowano również niepodległy byt Polski w 1918 roku. Temu służyć będą również warsztaty edukacyjne dla młodzieży - „Naszyjnik z Orłem Białym” - ukazujące biżuterię okresu żałoby narodowej i Powstania Styczniowego.

Kościół oo. Bernardynów, w którym podczas niedzielnego koncertu, zainaugurowane zostały radomskie obchody 150. rocznicy Powstania Styczniowego, należy do najważniejszych miejsc związanych z powstaniem. Tutaj organizowane były manifestacje patriotyczne poprzedzające wybuch powstania, a w refektarzu klasztoru odbywały się narady i szkolenia przyszłych powstańców styczniowych. Za udział w powstaniu zakon i jego majątek uległ kasacie, a wielu zakonników zostało zesłanych na Syberię.

Na terenie przyklasztornym w 1938r. zostały uroczyście pochowane szczątki Czachowskiego, w marmurowym sarkofagu, w specjalnie wybudowanym mauzoleum. W 1940r. Niemcy zniszczyli mauzoleum, ale prochy pułkownika zdołano ukryć w kościele. Dopiero w 1979r. odkryto wejście do wykopu pod posadzką nawy głównej kościoła, gdzie odkryto metalową trumienkę z prochami Czchowskiego. Obecnie Dionizy Czachowski spoczywa w sarkofagu w bocznej nawie kościoła oo. Bernardynów. W klasztorze znajduje się również epitafium Zygmunta Chmieleńskiego.

W 1963 r., z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego i śmierci pułkownika Czachowskiego, dokonana została rekonstrukcja mauzoleum, na placu „72 Pułku Piechoty im. Dionizego Czachowskiego”, z wykorzystaniem elementów ocalałych z pierwotnej konstrukcji. Marmurowy sarkofag zawiera dziś urnę z ziemią, z miejsc walk 72 Pułku Piechoty. Miejsce przedwojennego krzyża na szczycie pomnika zajął betonowy orzeł (autorstwa Jakuba Zajdensznira), który okazał się na tyle nietrwały, ponieważ już w 1965r. zastąpiono go orłem z brązu.

22 stycznia, o godz. 19.30 rozpocznie się główna uroczystość związana z uczczeniem 150. rocznicy Powstania Styczniowego.

- Zapraszamy wszystkich mieszkańców Radomia do kościoła oo. Bernardynów na Mszę Św. w intencji poległych w czasie Powstania Styczniowego obrońców Ojczyzny, z których krwi, patriotyzmu i tradycji powstańczej, odrodziła się niepodległa Polska w 1918 roku – mówi Sławomir Adamiec, jeden ze współorganizatorów uroczystości. – Po Mszy, w asyście orkiestry wojskowej, pocztów sztandarowych, z udziałem władz miasta i młodzieży szkolnej, przejdziemy pod Mauzoleum Czchowskiego i krzyż powstańczy przy ulicy Warszawskiej, gdzie w czasie powstania dokonywano egzekucji powstańców, a jako pierwszego rozstrzelano tu August Jasiński, dowódcę ataku na Szydłowiec, a 23 grudnia 1863 r. został również w tym miejscu stracony Zygmunt Chmieleński. W każdym z tych miejsc młodzież szkolna z II LO im. M. Konopnickiej, pod kierunkiem prof. Dariusza Żytnickiego, zaprezentuje krótkie epizody powstańcze. Wszystkich uczestników uroczystości, prosimy o zabranie flag narodowych, przypięcie kokard i kotylionów narodowych oraz włączenie się do śpiewów patriotycznych, aby godnie w atmosferze tego wieczoru, uczcić pamięć obrońców Ojczyzny z czasów Powstania Styczniowego. Wieczoru, który wtedy w 1863 roku, również był bardzo śnieżny i mroźny, ale w duszach powstańczych gorąco rozpalił pragnienie wolności – apeluje Adamiec.

Zbiórka pocztów sztandarowych nastąpi przed głównym wejściem do kościoła oo. Bernardynów, o godz. 19.15. Wszystkie poczty sztandarowe zostaną procesyjnie wprowadzone do świątyni na rozpoczęcie mszy św.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych