Wtorek 16 kwietnia
Bernadetty, Cecyliana, Kseni
RADOM aktualna pogoda

Zasiłek za opiekę w trakcie izolacji lub kwarantanny dziecka

dm, ZUS 2021-11-05 12:12:00

Jeśli dziecko zachorowało lub jest objęte kwarantanną, to rodzic może zostać z nim w domu. W tym czasie otrzyma zasiłek opiekuńczy. Konieczne jest jednak ubezpieczenie chorobowe – obowiązkowe na etacie, a dobrowolne dla przedsiębiorców i zleceniobiorców.

Gdy dziecko zachoruje, nieważne czy jest to COVID-19 czy innego rodzaju choroba, ubezpieczony rodzic dziecka może skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Liczba dni, za które przysługuje ten zasiłek zależy od wieku i niepełnosprawności dziecka. Gdy ma do 14 lat, to zasiłek można pobierać aż 60 dni w danym roku kalendarzowym. Jeśli opieki wymaga chore dziecko w wieku powyżej 14 lat, to będzie to już maksymalnie 14 dni. Z kolei w przypadku dziecka z niepełnosprawnością w wieku 14-18 lat będzie to 30 dni w danym roku kalendarzowym. Identyczne zasady obowiązują, gdy zdrowe dziecko zostanie poddane kwarantannie w związku z kontaktem z osobą zakażoną koronawirusem.

Zasiłek także wtedy, gdy zamkną placówkę edukacyjną

Zasiłek opiekuńczy można również otrzymać w razie konieczności opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat, ale tylko w sytuacjach ściśle określonych w przepisach, m.in. w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko. Zamknięcie placówki jest nieprzewidziane, jeśli ubezpieczony dowiedział się o nim w terminie krótszym niż 7 dni przed jej zamknięciem. W tym przypadku limit dni to maksymalnie przez 60 dni w roku kalendarzowym.

Ważne informacje

Zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wynagrodzenia i przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym. Nie ma tutaj znaczenia, czy ubezpieczenie jest obowiązkowe jak w przypadku umowy o pracę, czy też dobrowolne jak dla prowadzących działalność gospodarczą lub pracujących na podstawie umowy zlecenie. Po zasiłek należy zgłosić się do swojego pracodawcy, a w przypadku przedsiębiorców – bezpośrednio do ZUS.

Świadczenie to może być zastosowane, jeśli nie ma innych osób, które są we wspólnym gospodarstwie domowym i mogą zapewnić opiekę dziecku. Nie dotyczy to jednak opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat – w takiej sytuacji zasiłek przysługuje nawet wtedy, gdy inni członkowie rodziny mogliby zapewnić dziecku opiekę.

Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym. Natomiast gdy opieka dotyczy wyłącznie dzieci z niepełnosprawnością (w wieku od 8 do 18 lat, a gdy są chore - od 14 do 18 lat) i innych chorych członków rodziny (w wieku od 14 lat), łączny okres wypłaty zasiłku wynosi maksymalnie 30 dni. Wymienione limity dni, za które przysługuje zasiłek opiekuńczy, nie zależą od liczby dzieci i członków rodziny, którzy wymagają opieki, ani liczby osób uprawnionych do tego zasiłku.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych