Piątek 30 września
Honoriusza, Wery, Hieronima
RADOM aktualna pogoda

Wybierz okna na lata

2022-07-26 22:03:00

Nowoczesna stolarka okienna to szeroki wachlarz gotowych rozwiązań dla nawet najbardziej wybrednych inwestorów. Okna potrafią być prawdziwą ozdobą budynku, a architekci nie raz puszczają wodze fantazji, tworząc wnętrza doświetlone oknami o ogromnej powierzchni. To możliwe dzięki nowoczesnym technologiom produkcji. Wiele z nich możemy mieć na wyciągnięcie ręki we własnym domowym zaciszu.

Okucia to ten element stolarki, na którym zdecydowanie nie warto oszczędzać

Inteligentne okna w inteligentnym domu

Idea smart home to dziś już niemal codzienność – coraz więcej osób decyduje się na instalacje tego typu, ułatwiającą codzienne życie. Nowoczesne mogą być także okna pvc. Stolarkę można zintegrować z posiadanym systemem domotyki, wyposażając ją np. w odpowiednie siłowniki. Ale okna mogą też być inteligentne i bez tego. Np. mogą same sterować ilością dostarczanego świeżego powietrza. I wcale nie potrzeba do tego skomplikowanych mechanizmów. Wystarczy nowoczesny nawiewnik. To niepozorne urządzenie reguluje przepływ powietrza, reagując na jego wilgotność. Jeśli w pomieszczeniu jest zbyt duża wilgotność powietrza, nawiewnik otwiera się, dając tym samym możliwość swobodnego przepływu powietrza.

Okna na każdy wymiar

Najczęstsze wymiary okien w polskich domach są do siebie mocno zbliżone. Przyzwyczailiśmy się do proporcji prostokąta w orientacji poziomej – takie okna dobrze sprawdzają się zarówno w nowoczesnych wnętrzach jak i w klasycznych aranżacjach. Coraz częściej można też spotkać okna pionowe, pełniące jednocześnie rolę drzwi balkonowych. Okna bez parapetu, ciągnące się od podłogi po sufit, to trend, który coraz mocniej widać np. w realizacjach deweloperskich. Kiedyś to rozwiązanie spotykanie głównie w biurowcach i obiektach użyteczności publicznej, dziś nie jest już taką egzotyką.

Podobnie sprawa wygląda z oknami panoramicznymi – przełamującymi dotychczasowy monopol okien o kształcie zbliżonym do kwadratu. Poziome, długie okna o stosunkowo niewielkiej wysokości to coraz częstszy widok w nowoczesnych kuchniach. Takie rozwiązanie ma zalety – pozwala na aranżację szafek kuchennych w taki sposób, że montuje się je nad nadprożem.

Wiele opcji otwierania

Bogata jest także oferta okuć okiennych, a to właśnie te elementy odpowiadają za to, jak nasze nowe okno będzie się otwierać. Wybierać można spośród kilkunastu kombinacji, a poza klasycznym rozwieraniem za pomocą dobrze znanej klamki, skrzydło może się uchylać, odskakiwać i przesuwać. Okna o dużych rozmiarach – np. tarasowe – wyposażane są w system ułatwiający ich poprawne zamykanie. Całość jest zintegrowana w nieco większej niż standardowa klamce, a wykonując jedno pociągnięcie możemy od razu uzyskać pożądany efekt.

Okucia to ten element stolarki, na którym zdecydowanie nie warto oszczędzać. Ich wytrzymałość jest gwarantem bezproblemowej eksploatacji przez wiele lat. Z koeli nawet drobne niedomagania – np. rygli – potrafią być prawdziwą zmorą użytkowników okien. Nieszczelności będą także powodem zwiększonych wydatków na ogrzewanie w sezonie jesienno-zimowym.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych