Środa 6 grudnia
Mikołaja, Jaremy, Leontyny
RADOM aktualna pogoda

Wszystko, co warto wiedzieć przed zakupem drukarki

Materiał zewnętrzny 2020-03-19 19:55:00

Choć postępująca digitalizacja zmienia diametralnie popyt na niektóre towary, drukarki nie należą do produktów, które sprzedają się gorzej. Drukarka to standardowe wyposażenie każdego biura oraz domu, w którym korzysta się z komputera.

Trochę statystyki

Jak podał GUS w październiku 2018 roku – niecałe 83 procent Polaków miało w swoim gospodarstwie przynajmniej jeden komputer. Jak donosi Związek Cyfrowa Polska (ZCP), w 2018 roku doszło do 8-proc. wzrostu sprzedaży na rynku drukarek (sprzedano ich prawie milion). Eksperci szacują wartość tego segmentu rynku w naszym kraju na niecałe 230 mln USD.

Polscy klienci wolą drukarki atramentowe

Polski klient, szukający dla siebie urządzenia drukującego, wybiera najczęściej wersję atramentową, czyli wymagającą tuszu do drukarki, który można kupić online. Dużą popularnością cieszą się urządzenia wielofunkcyjne, które pozwalają na połączenie zadań skanera, drukarki i xero (plus często także faxu).

Przed zakupem – najważniejsze pytania

Na jakie pytania trzeba sobie odpowiedzieć, gdy planujemy zakup drukarki? Przede wszystkim – co będziemy drukować? Zdjęcia? Faktury? Pliki tekstowe? Drugi krok to udzielenie odpowiedzi na to, czy potrzebujemy mobilności takiego urządzenia. Sprawdzając specyfikację sprzętu drukującego, warto też dowiedzieć się, jaką ma szybkość drukowania (wartość tę podaje się zwykle w stronach na minutę).

Cena drukowania - tusz do drukarki może być drogi

Jeżeli pierwsze, co nasuwa nam się na myśl przed zakupem domowej drukarki, to myśl, że przecież zwykły, atramentowy sprzęt to koszt rzędu 300 PLN – zachowajmy pewną ostrożność. Producenci takich urządzeń zwykle kalkulują zyski ze sprzedaży takiego urządzenia, licząc na późniejsze dochody z zakupu materiałów eksploatacyjnych. Cena oryginalnego tuszu do drukarki może być dosyć wysoka. Warto więc dokładnie sprawdzić dwie rzeczy przed zakupem: cenę tuszu lub tonera oraz jego szacowaną wydajność, tj. ile stron będzie można przy użyciu danego wkładu uzyskać.

Najpopularniejsze rodzaje drukarek do domu

1. Atramentowa

Najbardziej uniwersalna odmiana sprzętu do drukowania. Będzie dobrze spełniać swoją rolę zarówno przy wydruku zdjęć (dostępne są specjalne modele, dedykowane do fotografii), jak i dokumentów tekstowych. Wykorzystuje dwa rodzaje tuszu: barwnikowe (dobre do druku zdjęć) lub pigmentowe (sprawdzą się lepiej przy dokumentach). Wybierając drukarkę atramentową, zwróćmy uwagę na to, w jaki sposób jest zasilana w atrament (tradycyjnie lub w systemie CISS). System tradycyjny opiera się na wymiennych, jednorazowych pojemniczkach z tuszem, natomiast CISS to nowsze rozwiązanie - mamy możliwość dolewania tuszu z kupowanych buteleczek. CISS to dużo bardziej ekologiczny sposób uzupełniania tuszu do drukarki.

2. Laserowa

Sprzęt używany raczej przy zastosowaniach biznesowych (w biurach). Charakteryzuje się na ogół niskimi kosztami eksploatacji oraz wysoką trwałością wydruku. Przeznaczony przede wszystkim do drukowania dokumentów i wykresów. Ciekawa opcja do rozważenia dla kogoś, kto prowadzi w domu małą firmę.  Nie jest polecana do drukowania fotografii. Drukarki laserowe występują w dwóch odmianach: w wersjach monochromatycznych (czarno-białych) i kolorowych.

3. Termosublimacyjna

Drukarka przeznaczona przede wszystkim dla osób, które chcą drukować fotografie, i zależy im na domowym fotolabie. Drukarki tego rodzaju wymagają specjalnych zestawów: papier plus folia barwna albo też wielowarstwowego papieru. Taki sprzęt sprawdzi się przy rzadszych wydrukach oraz w sytuacji, gdy oczekujemy możliwie wysokiej jakości. Ten model drukarki jest z reguły mały (są też modele kieszonkowe), co zapewnia mobilność. Posiada na ogół wbudowane Wi-Fi, co pozwala na sprawny i szybki wydruk z dowolnego urządzenia.

Jak widać – decyzja o kupnie drukarki nie powinna opierać się wyłącznie na prostym poszukiwaniu najtańszego modelu. Wybierając dla siebie optymalny model, zastanówmy się dokładnie, na czym w istocie najbardziej nam zależy, jakie są nasze oczekiwania oraz potrzeby. Nie warto być przesadnie skąpym w tej materii, gdyż może to dosyć szybko się na nas zemścić.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych