Sobota 25 maja
Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny
RADOM aktualna pogoda

Spędzasz lato w mieście? Chroń się przed upałem

Artykuł partnera 2020-08-17 14:14:00

Fale upałów zagrażają głównie seniorom i osobom cierpiącym na choroby układu krążenia, a także mieszkańcom miast. Zabetonowane i pozbawione cienia przestrzenie sprawiają, że jeszcze mocniej odczuwamy wzrost temperatury.

Czym jest wyspa cieplna?

O tym zjawisku mówimy w przypadku, gdy przestrzeń miejska pochłania energię słoneczną poprzez ulice, chodniki, dachy i oddaje to ciepło nocą.

Na całym świecie trwa walka z wyspą cieplną – Amerykanie malują swoje dachy na biało, Niemcy wypełniają zielenią tkankę miejską, a Francuzi inwestują w najnowszą technologię, tworząc aplikacje wskazujące mieszkańcom zacienione miejsca w mieście.

Te działania są odpowiedzią na to, co powoli staje się naszą rzeczywistością – zmiany klimatu dotkną niebawem każdego z nas, chociażby dając się odczuć w coraz bardziej upalne lata.

Wychodząc z domu w upalny sierpniowy dzień nie mamy zbyt dużego wpływu na to, czy będzie nam za gorąco, czy nie. 

Możemy jednak zapewnić sobie optymalne warunki w naszych domach i mieszkaniach.

Przyjemny chłód

Osobom, które nie dysponują dużym budżetem, wynajmują mieszkanie w bloku lub z innego powodu nie mogą sobie pozwolić na instalację klimatyzacji stacjonarnej, najlepszym rozwiązaniem będzie klimatyzator pokojowy.

Dzielimy je na:

• klimatyzację split i multi split, podzielone na jednostkę zewnętrzną oraz mobilną jednostkę wewnętrzną,

• klimatyzatory jednoczęściowe z rurą wyrzutową.

Najmniej skomplikowany pod względem montażu jest klimatyzator jednoczęściowy.

Wystarczy zamontować rurę wyrzutową, wybierając jeden z trzech sposobów:

• Uszczelka okienna, którą mocujemy do okna za pomocą rzepów i taśmy;

• Rama okienna, również mocowana bez ingerencji w strukturę okna, dopasowywana do wymiarów;

• Otwór w ścianie, wymagający specjalnego sprzętu i wykonania, ale przy tym najbardziej estetyczny dzięki skróceniu rury.

Wadą otworu w ścianie jest ograniczenie mobilności urządzenia, dlatego jeśli jest to ważnym dla nas aspektem, lepiej zdecydować się na umieszczenie rury wyrzutowej w oknie lub drzwiach balkonowych przez uszczelkę/ ramę okienną. 

Klimatyzator przenośny 

Zalety klimatyzatorów przenośnych

• Są tańsze niż klimatyzacja stacjonarna;

• Są łatwe w montażu i nie wymagają na to specjalnych zgód;

• Można je dowolnie przemieszczać, w zależności od potrzeb;

• Mają dobry stosunek skuteczności do ceny.

Na rynku jest dostępnych wiele modeli, o różnych parametrach i możliwościach – z łatwością można znaleźć taki, który będzie dostosowany do indywidualnych preferencji.

Często poszukiwany jest klimatyzator do powierzchni 30 m², a wśród nich znalazł się Welltec ACH0909

Jego moc chłodnicza i grzewcza wynoszą 2,6 kW, a przepływ powietrza sięga 400 m³/h, co wskazuje, jak szybko urządzenie będzie chłodzić daną powierzchnię.

Dzięki temu, że klimatyzator posiada niezależne tryby chłodzenia, ogrzewania i osuszania powietrza, sprawdzi się o każdej porze roku.

Klimatyzator domowy mobilny można nazwać rozwiązaniem uniwersalnym, zarówno dla mieszkańców budynków wielorodzinnych, jak i domów.

Przystępna cena, samodzielny montaż, brak dodatkowych kosztów sprawiają, że klimatyzatory przenośne stają się coraz bardziej popularne.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych