Piątek 1 marca
Antoniego, Radosława, Albina
RADOM aktualna pogoda

Prędkość internetu światłowodowego - od czego zależy, jak dobrać do swoich potrzeb

cir 2024-02-12 10:47:00

Czy łącze wynoszące 100 Mb/s to dużo? Jaką prędkość ma internet 600 Mb/s? Aby poznać odpowiedzi na te pytania i zrozumieć działanie światłowodu, należy się dowiedzieć, czym jest szybkość sieci. Wiedza ta pomoże w dopasowaniu abonamentu do swoich potrzeb i poznaniu czynników mogących wpływać na jakość połączenia.

Co to jest prędkość internetu?

Prędkość internetu określa, jak szybko sieć pobiera i przesyła dane. Wartość podaje się w dwóch jednostkach – megabitach i gigabitach na sekundę. Informacja ta ma kluczowe znaczenie podczas wybierania oferty dla siebie spośród propozycji operatorów. Na podawaną przez dostawców prędkość wpływają dwa parametry. Co one oznaczają?

 

 • Prędkość pobierania – odnosi się do szybkości pobierania np. filmów czy aplikacji na urządzenie, a także ładowania witryn czy buforowania nagrań dostępnych w sieci.
 • Prędkość przesyłania – określa szybkość nadawania informacji ze swojego urządzenia do internetu, czyli np. dźwięku lub obrazu podczas wideokonferencji czy grania w gry.

 

Kiedy spojrzy się np. na ofertę światłowodu Play, prędkość wysyłania danych operator podaje w kilku różnych wariantach. Dzięki temu klienci mogą dopasować opcję do własnych potrzeb, a te zależą od tego, w jaki sposób korzystają się z sieci.

 

Warto mieć na uwadze, że dostawcy podają szybkość maksymalną połączenia. Trzeba zatem zorientować się, jaka jest ta gwarantowana, ponieważ może się ona znacznie różnić od przedstawionej w ofercie. Dlatego ważne, aby korzystać z usług sprawdzonych firm i dokładnie zapoznać się z warunkami umowy.

 

Od czego zależy prędkość internetu światłowodowego?

Istnieje wiele czynników, które wpływają na prędkość internetu Play i innych dostawców. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na maksymalną wartość wybieraną u operatora. Stanowi ona bowiem ograniczenie, którego nie będzie można przekroczyć.

 

Kolejna kwestia to rodzaj routera i jego przepustowość. Niekiedy starsze modele mogą nie obsługiwać tak szybkiego internetu od operatora. Najlepiej wybierać więc takie, które sugerowane są przez dostawcę sieci i zwykle znajdują się w pakietach. Czasami z różnych powodów trzeba jednak kupić nowe urządzenie i wtedy nie można zapominać o parametrach dopasowanych do swojego abonamentu.

 

Bywa, że na szybkość pobierania i wysyłania danych wpływa również odległość urządzenia od routera czy umiejscowienie sprzętu w domu. Nadajnik powinien znajdować się w centralnej części domu lub mieszkania. Nie należy ukrywać go za dużymi meblami, grubymi ścianami czy w kątach. Otwarta przestrzeń sprzyja niezakłóconej transmisji danych. Warto zastanowić się także nad podłączeniem internetu bezpośrednio do komputera. To pozwala na osiągnięcie najlepszej prędkości.

 

Zawsze po instalacji przyłącza powinno się wykonać test prędkości internetu. Wystarczy wpisać „speed test” w wyszukiwarkę i wybrać interesującą opcję. Różne strony oferują kontrolę jakości połączenia, której przeprowadzenie trwa kilka chwil. Jej wynikiem jest zazwyczaj podanie wartości dla trzech czynników: szybkości pobierania, przesyłania i PING.

 

PING to wskaźnik opóźnienia pomiędzy nadaniem polecenia za pomocą sieci a jej reakcją. Jest kluczowy szczególnie dla graczy. W grach online prędkość odpowiedzi ma spore znaczenie. Im niższy PING, tym lepiej dla odbiorcy internetu. Wartość tę podaje się w milisekundach i najlepiej, gdy nie wynosi ona więcej niż kilka.

 

Prędkości światłowodu – jak wybrać?

Istnieje jedno główne pytanie, kiedy poszukuje się dla siebie idealnej opcji internetu – jaka prędkość będzie właściwa? Okazuje się, że wszystko zależy od tego, do czego użytkownik wykorzystuje na co dzień sieć. Im bardziej skomplikowane procesy online podejmuje, tym wyższe są jego oczekiwania. Zwykle u operatorów można spotkać się z następującymi maksymalnymi szybkościami połączeń:

 

 • do 300 Mb/s – odpowiednia wartość dla osób korzystających z podstawowych funkcji internetu, czyli m.in. śledzą one newsy, komunikują się z innymi czy odbierają treści wideo bez oczekiwań najwyższej możliwej jakości obrazu;
 • do 600 Mb/s – szybkość dobra dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy np. wiele czasu poświęcają na oglądanie filmów w bardzo wysokiej rozdzielczości;
 • do 1 GB/s – to bardzo wysoka prędkość, która sprawdzi się przede wszystkim u osób intensywnie pracujących online np. w branży IT czy uwielbiających zacięte rozgrywki przez internet z innymi graczami;
 • do 5 GB/s – ultraszybkie połączenie, które sprawdzi się w domostwach wieloosobowych czy u twórców internetowych, przesyłających ogromne pliki np. na swój kanał na YouTube.

 

Oferty mogą się różnić w zależności od operatora. Prędkość internetu a pobieranie treści to czynniki nierozerwalnie połączone.

 

Internet światłowodowy – jaka prędkość jest maksymalna?

Maksymalna prędkość światłowodu u popularnych dostawców wynosi przeważnie kilka GB/s. Takie oferty są w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających odbiorców, którzy np. montują filmy. Warto zastanowić się nad własnymi potrzebami, a następnie sprawdzić prędkości internetu Play i innych operatorów, a także zestawić ich propozycje pod względem finansowym.

Komentarze naszych czytelników

 • Zubek

  2024-02-16 19:51:20

  Akurat Play, to chyba najgorszy dostawca internetu jakiego można wybrać. UPC działało bez zarzutu, w PLAY, jakość usług jest poniżej krytyki. Jestem do końca umowy i ani dnia dłużej. Brat korzysta z T-Mobile i u niego wszystko działa jak należy.

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych