Piątek 1 marca
Antoniego, Radosława, Albina
RADOM aktualna pogoda

Jak zacząć mówić po angielsku?

as 2022-11-07 19:34:00

Język angielski jest trzecim najczęściej używanym językiem na świecie. Jego znajomość może być więc przydatna nie tylko podczas podróży, ale także wtedy, gdy chcemy zdobyć lepszą pracę czy też po prostu poszerzyć nasze horyzonty. Wielu Polaków ma jednak problem z mówieniem po angielsku, nawet jeżeli potrafi doskonale czytać i rozumie język.

Często jest to związane ze wstydem czy różnymi blokadami. Poniżej znajdziesz porady na temat tego, jak pokonać lęk i zacząć mówić po angielsku.

Osłuchaj się z językiem

Znajomość słownictwa to nie wszystko. Zanim zaczniesz mówić w danym języku, warto jest się z nim osłuchać. Przyzwyczaisz się w ten sposób do akcentów i sposobu wymawiania słów. Z pewnością masz jakąś ulubioną piosenkę po angielsku, której słowa znasz na pamięć, mimo że nie wiesz, co oznaczają. To właśnie dlatego, że osłuchałeś się z nimi.

Dobrym sposobem na osłuchanie się z językiem jest oglądanie filmów i seriali po angielsku. Włącz angielskie napisy, aby wiedzieć, jakie dokładnie słowa są wymawiane na ekranie. Jeżeli twoje słownictwo nie jest jeszcze wystarczająco bogate, by zrozumieć dialogi, włącz polskie napisy. Dzięki temu nie tylko osłuchasz się z językiem, ale także nauczysz się nowych słów.

Ćwicz z native speakerem

Jeśli masz czas i dodatkowe środki finansowe na naukę języka, warto postawić na naukę z native speakerem. Po pierwsze, osłuchasz się z konkretnym akcentem, a po drugie mało prawdopodobne, że korepetytor będzie znał język polski. Żeby się zrozumieć, będziesz niejako zmuszony do używania wyłącznie języka angielskiego.

Nawet, jeżeli mieszkasz na wsi lub w twoim mieście nie ma korepetycji z native speakerami, możesz znaleźć takie zajęcia, wpisując w wyszukiwarkę frazę: konwersacje angielski online.

Czytaj na głos

Czytanie po angielsku pomoże ci zdobyć nowe słownictwo, a także lepiej opanować gramatykę. Jeżeli jednak zaczniesz czytać na głos, będziesz także ćwiczyć wymowę. Nie musisz zastanawiać się nad konstrukcją zdań, bo są one już stworzone. Możesz więc skupić się na wymowie i zbudować pewność siebie podczas mówienia.

Pamiętaj, aby nie wybierać zbyt skomplikowanych tekstów. Takie ćwiczenie ma cię zachęcić do mówienia, a nie zniechęcić do czytania. Możesz skorzystać na przykład z prostych artykułów w Internecie albo skupić się na tekstach, które już wcześniej przeczytałeś w języku polskim. Skorzystaj na przykład z bajek dla dzieci, które zazwyczaj napisane są prostym językiem.

Wybierz się na zagraniczną wycieczkę

Doskonałym sposobem na przełamanie bariery w mówieniu po angielsku, jest wyjazd za granicę. Nie musisz wybierać kraju, w którym język angielski jest językiem ojczystym – być może nawet wyjazd do Anglii zwiększyłby tylko twoje zdenerwowanie, bo przecież wszyscy tam doskonale znają język. Może to być dowolne państwo, w którym bez problemu dogadasz się po angielsku, na przykład Portugalia czy Niemcy. Jeśli nie będziesz mógł porozumieć się w języku polskim, w pewnym sensie będziesz zmuszony do tego, by używać języka angielskiego. Wówczas łatwiej będzie przełamać ci strach przed mówieniem. Pamiętaj jednak, by na taką wyprawę wybrać się wtedy, gdy znasz już nieco język. Jeżeli rzucisz się na tak głęboką wodę z ograniczonym słownictwem, na przykład znając język na poziomie A1 czy A2, może to przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

Popełniaj błędy

Pamiętaj, że posługując się językiem angielskim, niczego nie tracisz. To nie jest przemowa na spotkaniu głów państwa, gdzie wszystko powinno brzmieć perfekcyjnie. Nie bój się tego, że popełnisz błędy gramatyczne. Wprost przeciwnie! Mów śmiało i popełniaj je. Najważniejsze jest to, żeby twój rozmówca zrozumiał, co masz mu do przekazania. Ucząc się języka w szkole, niestety bardzo często też w pakiecie otrzymujemy strach przed mówieniem. Nauczyciel poprawiający ucznia przed całą klasą może zaszczepić w nim strach przed kompromitacją. Pamiętaj, że podczas swobodnej rozmowy na pewno nikt nie będzie cię oceniał za to, że powiedziałeś coś w czasie Present Continuous, a nie Present Simple.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych