Niedziela 1 października
Danuty, Remigiusza, Romana
RADOM aktualna pogoda

Idealna pogoda na drugą połowę wakacji w Radomiu

2022-08-16 08:14:00

Pierwsza połowa wakacji okazała się upalna. Pomimo krótkiego okresu ochłodzenia, praktycznie cały czas świeciło słońce, a średnie temperatury osiągały rekordowy poziom. Upały z całą pewnością dla wielu są uciążliwe, ale trudno narzekać na taką pogodę w wakacje – tego po prostu się oczekują. Jak może wyglądać druga połowa wakacji? Sierpień z reguły jest tym zimniejszym miesiącem, w którym powoli zaczynają pojawiać się pierwsze oznaki jesieni. Jednak w tym roku to właśnie druga połowa wakacji może okazać się tą lepszą.

Oczywiście przewidywanie pogody długoterminowej jest niczym gra losowa. Jak mówi Tony Sloterman, nawet najbardziej doświadczony gracz nie przewidzi, jaki będzie wynik zabawy, odbierając bonus za rejestrację 2022. Podobnie jest z prognozą pogody. Jednak kiedy większość meteorologów twierdzi, to samo, to bardzo prawdopodobne jest, że otrzymamy jedną z najprzyjemniejszych drugich połów wakacji od wielu lat.

Ciepło, ciepło, ale nie upalnie

Czy jest jakaś idealna temperatura, która pozwoliłaby na spokojne funkcjonowanie, bez obawy o przegrzanie, lub zmarznięcie? Właśnie taki ma być sierpień. Według pogody długoterminowej średnia temperatura w drugiej połowie wakacji ma wynieść około 25°C i nie będzie niższa niż 23°C. Warto tutaj zaznaczyć, że można zapomnieć o uciążliwych upałach, bo najwyższa prognozowana temperatura to 28°C.

Duże znaczenie, jeśli chodzi o temperaturę, będzie miało również zachmurzenie. Jednak pomimo tego, że prognozy wykazują, że bezchmurne niebo będzie się pojawiało relatywnie rzadko, to chmur na niebie będzie niewiele i jedynie w okolicach połowy sierpnia może wystąpić większe zachmurzenie. To właśnie wtedy przewiduje się kilka deszczowych dni.

Zatem, jeżeli chodzi o temperaturę, to sierpień będzie wręcz idealny i pozwoli cieszyć się wakacjami każdemu. Młodzi będą zadowoleni ze stale utrzymujących się wysokich temperatur, a starsi, którym upały najbardziej wdają się we znaki, nie będą aż tak narażeni, bo lipcowe, wręcz afrykańskie upały już nie powinny powrócić.

Niewielkie opady i susza

Największym problemem może okazać się susza. Kiedy w sierpniu najczęściej pojawia się relatywnie dużo opadów, które uzupełniają poziom wód gruntowych, to w tym roku może być z tym o wiele trudniej. Prognozy długoterminowe wskazują, że opady będą się pojawiać, ale ich objętość będzie niewielka. Biorąc pod uwagę tak wysokie temperatury, utrzymujące się praktycznie przez całe wakacje, w sierpniu mogą się pojawić problemy z wodami gruntowymi.

Na sierpień przewidziano zaledwie kilkukrotne opady deszczu, z czego tylko jednego dnia przewidziano więcej niż 10 mm opadów, co może okazać się stanowczo za mało. Dlatego można się spodziewać suszy, która wda się we znaki sporej części mieszkańców powiatu radomskiego.

Doskonała pogoda na wakacje, więc warto coś zaplanować

Większość osób planuje różne wyjazdy i korzystanie z wakacji właśnie na lipiec, przyjmując, że sierpień będzie już raczej chłodniejszy i deszczowy. Jednak w tym roku to właśnie sierpień może okazać się tym przystępniejszym miesiącem. Dlatego, jeżeli ktoś ma wrażenie, że nie wykorzystał odpowiednio swojego czasu wakacji, to jeszcze nic straconego. Tegoroczne wakacje pod względem pogody prawdopodobnie będą bardzo długie i w sierpniu będzie można zrobić jeszcze dużo ciekawych rzeczy. Pogoda z pewnością nie będzie problemem, bo prawdopodobnie będzie pod tym względem przystępniejsza niż w lipcu.

Prognoza długoterminowa – czy coś może się zmienić?

Oczywiście prognoza długoterminowa może ulec zmianie. Mówi się, że im dłuższy czas przewidywania, tym mniejsze prawdopodobieństwo sprawdzenia. Jednak warto wierzyć, że tym razem meteorolodzy mają rację, bo jeżeli tak będzie, to tegoroczne lato może się okazać najprzyjemniejszym od wielu lat. Dlatego, gdyby coś miało się zmienić, to mogłyby się pojawić jedynie większe opady deszczu, żeby susza nie wdawała się aż tak we znaki.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych