Środa 24 lipca
Kingi, Krystyny, Antoniego
RADOM aktualna pogoda

Czym jest najem zwrotny nieruchomości?

Artykuł sponsorowany 2024-07-11 11:58:00

Najem zwrotny nieruchomości, znany również jako sale and leaseback, to strategia finansowa, która pozwala właścicielom nieruchomości uwolnić kapitał z aktywów, jednocześnie zachowując ich użytkowanie. Na czym dokładnie polega najem zwrotny? Jakie korzyści przynosi sprzedającym i kupującym? Oraz kiedy warto rozważyć tę formę transakcji? O tym poniżej.

Najem zwrotny nieruchomości – co to?

Najem zwrotny nieruchomości polega na sprzedaży nieruchomości inwestorowi, a następnie wynajmie jej od nowego właściciela na ustalony okres. Dzięki temu dotychczasowy właściciel uzyskuje środki finansowe ze sprzedaży, ale nadal może korzystać z nieruchomości na warunkach najmu. Jest to popularne rozwiązanie wśród firm, które chcą pozyskać kapitał bez konieczności przenoszenia swojej działalności.

Sale and leaseback – korzyści dla sprzedającego

Dla sprzedającego najem zwrotny oferuje kilka kluczowych korzyści:

 • Uzyskanie kapitału: Sprzedający otrzymuje natychmiastową gotówkę ze sprzedaży nieruchomości, którą może wykorzystać na inwestycje, spłatę długów lub inne potrzeby finansowe.

 • Kontynuacja użytkowania: Firma może nadal prowadzić działalność w dotychczasowej lokalizacji, co zapewnia ciągłość operacyjną i eliminuje koszty oraz problemy związane z przeprowadzką.

 • Poprawa bilansu: Sprzedaż nieruchomości i wynajem jej na długi okres może poprawić bilans firmy, ponieważ nieruchomość przestaje być zobowiązaniem, a staje się aktywem płynnościowym.

Najem zwrotny – korzyści dla kupującego

Sale and leasing nie byłby tak popularny, gdyby nie przynosił korzyści obu stronom transakcji. Również dla kupującego najem zwrotny jest zatem atrakcyjną opcją inwestycyjną. Gwarantuje bowiem:

 • Stały dochód: Kupujący zyskuje regularne dochody z tytułu czynszu, co zapewnia stabilność finansową inwestycji.

 • Stabilnego najemcę: Sprzedający, jako dotychczasowy właściciel, ma silną motywację do terminowego płacenia czynszu i dbania o nieruchomość, co minimalizuje ryzyko inwestycyjne.

 • Zabezpieczenie inwestycji: Nieruchomość sama w sobie stanowi trwałe zabezpieczenie dla inwestora, co zwiększa atrakcyjność transakcji.

Kiedy stosuje się najem zwrotny?

Najem zwrotny jest stosowany w różnych sytuacjach. Często korzystają z niego firmy komercyjne o obrotach wyższych niż 100 mln złotych – przedsiębiorstwa mogą bowiem chcieć uwolnić kapitał zamrożony w nieruchomościach bez przerywania swojej działalności. Wśród zainteresowanych możemy też wymienić jednostki rządowe lub samorządowe, które potrzebują funduszy na inne projekty, ale chcą nadal korzystać ze swoich budynków. Do tej grupy należą też deweloperzy – firmy deweloperskie potrzebujące środków na nowe inwestycje, jednocześnie korzystające z już posiadanych obiektów.

Podstawą jest rzetelna wycena nieruchomości. Jeśli rozważasz najem zwrotny i potrzebujesz profesjonalnej pomocy lub porad, odwiedź https://inwi.pl/. INWI oferuje szeroki zakres usług doradczych i wsparcia w zakresie transakcji nieruchomości, pomagając w podejmowaniu najlepszych decyzji finansowych i operacyjnych.

Komentarze naszych czytelników

 • wybraliście

  2024-07-17 15:51:20

  Wystarczyła godzina deszczu i Radom znów zalany. Mieszkańcy pytają: Co jest nie tak? nie tak jest z pseudo gospodarzem. nieudacznik jest to i miasto w opłakanym stanie
 • dymisja

  2024-07-19 10:54:36

  Znów jest zakaz kąpieli w zalewie na Borkach. HAHAH A OBIECYWAŁ witkowski że woda po remoncie zalewu będzie krystaliczna. wstyd mieć takiego nieudacznika za gospodarza. radom zarósł nie ma kto kosić

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych