Poniedziałek 29 maja
Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
RADOM aktualna pogoda

Czy możemy wierzyć informacjom zamieszczanym w sieci?

Artykuł sponsorowany 2023-05-23 22:43:00

Powszechny dostęp do Internetu wspomaga postęp techniczny i myślowy, lecz jednocześnie stanowi swego rodzaju zagrożenie. Powodem jest fakt, iż w sieci każdy może opublikować dowolne informacje, pozostając przy tym - w wielu przypadkach - anonimowym. W gąszczu wiadomości, które każdego dnia trafiają do internetu, bardzo łatwo się pogubić, a dodatkowo nie zawsze można im w pełni ufać. 

Czym jest informacja i dlaczego szukamy jej w sieci?

Informacja może dotyczyć niemal każdej dziedziny życia - począwszy od tego, w jakich godzinach czynna jest lokalna przychodnia, na zmianach w prawie podatkowym skończywszy. W internecie znaleźć można całe mnóstwo różnego typu wiadomości, zarówno na portalach informacyjnych, jak i społecznościowych czy nawet na zwykłych stronach www. Niemniej jednak większość z nas szuka wyłącznie tych, które w jakiś sposób nas dotyczą. Wykorzystujemy do tego Internet, ponieważ mamy do niego dostęp w każdym czasie i w niemal każdym miejscu.

Ponadto, z nie do końca wiadomych przyczyn, w większym stopniu ufamy temu, co przeczytamy w sieci, niż temu, co usłyszymy od rodziny czy znajomych. Często szukamy potwierdzenia ich słów właśnie w internecie.

Fake news, czyli myląca informacja

W ostatnim czasie bardzo popularne stało się sformułowanie "fake news". Pochodzi ono z języka angielskiego i w wolnym tłumaczeniu oznaczać może nieprawdziwą, niepotwierdzoną informację, która wydawana jest po to, aby kogoś zmylić. Ów "fake news" trudno jest rozpoznać, gdyż swoją formą i językiem przypomina tradycyjną wiadomość. Tymczasem internet pęka w szwach od tego typu niepotwierdzonych informacji.

Umieszczanie ich ma zwykle jeden cel - przedstawić konkretny punkt widzenia, ukierunkowując na niego czytelnika. Ten, po przeczytaniu notatki, może całkowicie zmienić zdanie dotyczące danej sprawy, pomimo iż informacja, jaką pozyska, nie jest zgodna z prawdą. Nieprawdziwe informacje są często krzywdzące dla pewnych grup czy jednostek. Interesująca jest skala, na jaką publikowane są w sieci nieprawdziwe wiadomości kształtujące opinie czytelników. Ich emisją zajmują się często specjaliści pracujący dla konkretnej organizacji czy jednostki. P

odobny problem porusza Trolle Putina audiobook, z którym warto zapoznać się, chcąc bliżej poznać pracę szpiegów informacyjnych. Audiobooka można odsłuchać, jadąc do pracy czy wykonując domowe obowiązki. Pomaga on zrozumieć skalę problemu, z jakim boryka się współczesny świat. Jednocześnie warto pamiętać, że właściciele portali internetowych próbują walczyć z fake newsami, na przykład ograniczając możliwość komentowania czy cenzurując treści. Niemniej jednak często jest to przysłowiowa walka z wiatrakami, której efekty są nikłe.

Jak filtrować informacje pozyskane w sieci?

Internet jest dziś narzędziem, za pomocą którego możemy w łatwy sposób pozyskać informację, jednak pytanie, czy rzeczywiście jest ona prawdziwa i wartościowa? Odróżnienie tych prawdziwych od wiadomości mających jedynie naprowadzić czytelnika na "właściwy" tok myślenia jest bardzo trudne. Można stwierdzić, że te drugie informacje są bardziej tendencyjne, można w nich wyczuć swego rodzaju ukierunkowanie.

Z drugiej strony, internet obfituje w treści subiektywne, natomiast niewiele w nim obiektywizmu. Warto więc korzystać wyłącznie ze sprawdzonych stron www, na których pojawiają się cenne, sprawdzone informacje. Nieco inaczej jest w przypadku czerpania wiedzy z portali społecznościowych. Tutaj bowiem trudno ocenić, czy dana osoba mówi prawdę, czy też się z nią mija. Zachowajmy jednak pewną dozę nieufności, starając się krytycznie oceniać każdą przekazywaną nam wiadomość.

Nie w gazetach, radio czy telewizji, a właśnie w sieci poszukujemy dzisiaj informacji. Internet dostarcza nam sporej dawki wiedzy, jednak można znaleźć tam również wiele nieprawdziwych, krzywdzących wiadomości. Dlatego też bardzo istotne jest traktowanie przeczytanych treści w sposób krytyczny. Jednocześnie warto dywersyfikować źródła informacji, szukając ich potwierdzenia w innych miejscach. Taka postawa pozwoli przynajmniej w pewnym stopniu uchronić się przed nadmierną ekspozycją na nieprawdziwe wiadomości przekazywane internautom. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych