Poniedziałek 20 maja
Bazylego, Bernardyna, Bronimira
RADOM aktualna pogoda

Budowa oraz zasady główne dla formularza PIT-38

Materiał zewnętrzny 2019-02-23 17:43:00

PIT-38 jest indywidualnym zeznaniem podatkowym umożliwiającym osobom fizycznym, zobowiązanym na podstawie art. 45 ust. 1a pkt 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przedstawienie informacji o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty w 2018 roku. Nowy, aktualny formularz został oznaczony numerem 13. Jak korzystać z druku oraz jak prawidłowo złożyć zeznanie PIT-38 w 2019 roku?

Kogo dotyczy i obowiązuje PIT-38?

PIT-38 jest formularzem przeznaczonym dla konkretnej grupy podatników, określonych przez pryzmat źródła uzyskanych przychodów. PIT za 2018 w formie deklaracji PIT-38 będzie więc dotyczyć:

podatników, którzy w roku podatkowym uzyskali przychody:

1. z odpłatnego zbycia:

• papierów wartościowych,

• pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka),

• pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających,

• udziałów w spółkach albo udziałów w spółdzielni,

2. z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Budowa formularza PIT-2019

Aktualna wersja PIT 2019 składa się z kilku części, oznaczonych literami od A do K. Podatnik umieszcza w nich następujące dane:

• A pozwala określić miejsce i cel złożenia zeznania.

• B służy do przywołania danych identyfikacyjnych i aktualnego adresu zamieszkania podatnika składającego zeznanie.

• Część C to miejsce wykazywania kwot dochodów i strat, na przykład na podstawie informacji z PIT-8C lub innych ważnych danych dla PIT za 2018 rok.

• Część D jest miejscem obliczenia zobowiązania podatkowego.

• E wskazuje i umożliwia obliczenie kwoty do zapłaty.

• Część F dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego.

• Część G jest miejscem informacji o dochodach wykazywanych na podstawie art. 45 ust 3c ustawy.

• Część H i I umożliwiają wskazanie organizacji pożytku publicznego na rzecz której dokonuje się przekazania 1 % podatku.

• Część J jest informacją o załącznikach (np. PIT/ZG).

• Część K to miejsce na podpis.

Złożenie PIT-38

PIT-38 za 2018 rok składa się od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 roku i możliwe jest przygotowanie go w formie dokumentu pisemnego (tradycyjne zeznanie papierowe) lub w formie dokumentu elektronicznego (tak zwany e-PIT, w formie zeznania elektronicznego). Od 2019 roku możliwe jest również skorzystanie z usługi automatycznego rozliczenia przez organy podatkowe, czyli nowej usługi „Twój e-PIT”. Wszystkie te formy pozwalają uzyskać ten sam skutek – wypełnienia obowiązku zeznaniowego, aczkolwiek pod warunkiem ich pełnego i prawidłowego wykonania. Potwierdzeniem złożenia zeznań elektronicznych jest otrzymanie UPO – urzędowego poświadczenia odbioru, które jest dowodem równorzędnym do potwierdzenia nadania listu poleconego.

Najlepszy sposób wypełnienia PIT-2019 – rekomendacje dla podatnika

Jak widać istnieje coraz więcej możliwości i form przygotowania indywidualnego zeznania podatkowego PIT. Decyzją podatnika jest wybór najlepszej dla niego opcji. Żeby móc korzystać z przywilejów oraz potencjału nowoczesności XXI wieku, musi być on jednak świadomy swoich praw oraz dostępnych opcji. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, które byłoby najlepsze dla wszystkich. Dlatego już teraz, kiedy rozpoczął się sezon podatkowy, warto rozpocząć swoją pracę nad PIT.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych