Sobota 22 czerwca
Pauliny, Flawiusza, Agenora
RADOM aktualna pogoda

Współfinansowani przez Mazowsze „Chłopi” polskim kandydatem do Oscara

dm, mazovia.pl 2023-09-29 16:28:00

Ekranizacja powieści Władysława Stanisława Reymonta z szansą na Oscara. Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił, że polskim kandydatem do najważniejszej nagrody filmowej będzie współfinansowany przez samorząd województwa mazowieckiego film „Chłopi” w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana. Produkcja otrzymała środki w wysokości ponad 300 tys. zł w ramach Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego.

„Chłopi” są ekranizacją wyróżnionej Nagrodą Nobla w 1924 roku powieści Władysława Stanisława Reymonta pod tym samym tytułem. Jest to już trzecia pełnometrażowa adaptacja dzieła polskiego pisarza. Najnowsza ekranizacja „Chłopów” to film animowany, utrzymany w estetyce polskich malarzy XIX i XX wieku. Prace malarskie nad filmem trwały pięć lat. Ponad stu artystów w Polsce, Ukrainie, Serbii i na Litwie tworzyło obrazy olejne na płótnie, które stały się klatkami kluczowymi w filmie. Powstało ich w sumie 80 tysięcy. W 2020 roku produkcja uzyskała wkład koprodukcyjny z Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego w wysokości 307 500 zł.

Film „Chłopi” w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana otrzymał rekomendację polskiej komisji oscarowej i będzie oficjalnym kandydatem do Nagrody Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Produkcja swoją światową premierę miała podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto, gdzie otrzymała pozytywne recenzje międzynarodowych krytyków.

Oscary zostaną wręczone 10 marca 2024 roku w Los Angeles. 23 stycznia przyszłego roku poznamy listę nominowanych do Nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, a już 21 grudnia 2023 roku zobaczymy pierwsze tzw. krótkie listy tytułów i nazwisk, spośród których zostaną wybrani nominowani.

Mazowsze stawia na polską kinematografię

W ramach corocznego konkursu koprodukcyjnego Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy wsparł do tej pory ponad 100 filmów, w tym „Zimną wojnę”, która w 2019 r. otrzymała aż trzy nominacje do Oscara w kategoriach: najlepszy reżyser, najlepszy film nieanglojęzyczny i najlepsze zdjęcia. Inne nagradzane w krajowych i zagranicznych konkursach filmy współfinansowane przez samorząd Mazowsza to m.in. „Ostatnia rodzina”, „Film balkonowy”, „Śniegu już nigdy nie będzie”, „Body/Ciało”, „Kos”, „Pianoforte”, „Pisklaki” czy „Kobieta na dachu”.

Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy istnieje od 2010 roku w ramach Mazowieckiego Instytutu Kultury – jednostki prowadzonej i finansowanej przez samorząd województwa mazowieckiego. Jego rolą jest wspieranie projektów filmowych, zarówno fabularnych, dokumentalnych, jak i animowanych realizowanych na Mazowszu. Raz w roku fundusz ogłasza konkurs na udział w produkcji filmowej. Warunkiem udziału jest powiązanie produkcji filmowej z województwem mazowieckim, m.in. przez miejsca realizacji filmu, tematykę czy udział w jego realizacji twórców i przedsiębiorców z regionu, a także wysokość budżetu wydatkowanego na Mazowszu. W tym roku została ogłoszona 13. edycja konkursu, którego budżet wyniósł łącznie 2,6 mln zł.

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych