Poniedziałek 30 stycznia
Macieja, Martyny, Teofila
RADOM aktualna pogoda

Startuje kolejny nabór wniosków w ramach programu ''Cyfrowa Gmina''

dm, warszawa.tvp.pl 2021-11-24 10:44:00

Samorządy będą mogły ubiegać się o dotacje na wymianę sprzętu komputerowego i oprogramowania. W puli jest ponad 250 milionów złotych. Pierwsze gminy z Mazowsza otrzymały już wsparcie.

Program "Cyfrowa Gmina" ma pomóc w zakupie sprzętu komputerowego i programów niezbędnych do sprawnego funkcjonowania samorządów. - To wszystko jest potrzebne również mieszkańcom, żeby byli lepiej obsłużeni oraz żeby była możliwość zrealizowania więcej inwestycji. Bardzo się cieszę, że jest ten program - powiedział Sylwester Dąbrowski, wicewojewoda mazowiecki.

Dzięki dotacjom samorządy będą mogły sfinansować też szkolenia. - Projekt to także budowanie świadomości pracowników, wyposażenia ich w narzędzia i na koniec także dbanie o interes gminy rozumiany w kontekście zagrożeń cybernetycznych czyli cyberbezpieczeństwa - zauważył Marek Zagórski sekretarz stanu w Kancelarii Premiera RP, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieństwa.

Samorządowcy z regionu odebrali już symboliczne czeki w ramach pierwszej edycji programu.

Drugi nabór wniosków potrwa do 22 grudnia

169 kolejnych samorządów z regionu może liczyć na wsparcie w wysokości od 100 tys. do 2 milionów złotych. - One są na bardzo korzystnych warunkach, nie ma tutaj wkładu własnego, można zrefinansować wydatki poniesione od startu epidemii COVID, bo to są środki z instrumentu europejskiego na odbudowę pocovidową - powiedział Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W czasie pandemii wszyscy przekonali się, jak wielkie znaczenie mają nowoczesne technologie. - Jak chociażby e-recepta, e-zwolnienie. Jak one bardzo nam się okazały przydatne, kiedy byliśmy pozamykani, kiedy był lockdown, kiedy wybuchła epidemia koronawirusa. Cyfryzacja musi postępować, te technologie muszą być dostępne - wyliczała Maria Koc, senator RP.

Pieniądze będą mogły zostać przeznaczone nie tylko na doposażenie urzędów gmin, ale też szkół i innych instytucji podległych samorządom.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych