Wtorek 16 kwietnia
Bernadetty, Cecyliana, Kseni
RADOM aktualna pogoda

Ponad 24 mln zł z PFRON. Sejmik podzielił środki

dm, mazovia.pl 2023-03-29 14:51:00

Ponad 24 mln zł ze środków pochodzących z PFRON ułatwi tegoroczne działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami na terenie woj. mazowieckiego. Radni województwa przyjęli podział tych funduszy. Znaczna część wesprze miejsca pracy osób z niepełnosprawnościami zatrudnionych w mazowieckich zakładach aktywności zawodowej. Przyznano też środki na roboty budowlane dotyczące obiektów służących rehabilitacji w związku z potrzebami osób z niepełnosprawnościami.

– W tym roku środki, nad podziałem których obradowali radni województwa, to aż 24 mln zł. Jak dotychczas największą część, bo ponad 13 mln zł – stanowi pula przeznaczona na działalność zakładów aktywności zawodowej, na które radni zdecydowali przeznaczyć większe środki niż wynikałoby z algorytmu. Taka decyzja była konieczna, by chronić te miejsca przed wysoką inflacją i zwiększyć ich konkurencyjność. Chodzi przecież o stworzenie warunków zatrudnienia dla osób, które nie zawsze od razu odnajdą się na otwartym rynku pracy – mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Dofinansowanie działań na rzecz osób niepełnosprawnych wynika z zapisów tzw. ustawy o rehabilitacji (ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych). Środki na ten cel pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) i przydzielane są poszczególnym województwom zgodnie z algorytmem. Na 2023 r. PFRON przyznał samorządowi województwa mazowieckiego ponad 24 mln zł na realizację ustawowych zadań.

Nowe miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnościami

Prawie 13,5 mln zł przeznaczonych jest na dofinansowanie kosztów tworzenia i działania zakładów aktywności zawodowej (ZAZ). Obecnie jest ich w naszym województwie dziesięć: ZAZ Galeria „Apteka Sztuki” w Warszawie, ZAZ „Zdrówko Legionowo”, Zakład Aktywności Zawodowej Pracownia Rzeczy Różnych SYNAPSIS w Wilczej Górze (pow. piaseczyński), ZAZ w Klwowie (pow. przysuski), Stowarzyszenie Pomocy dla osób z niepełnosprawnościami „Drzewo Marzeń” w Adamowie (pow. białobrzeski), ZAZ w Płocku, ZAZ Fundacji Ekonomii Społecznej Przystań w Płocku, Rolniczy ZAZ dla Niewidomych w Stanisławowie (gm. Drobin, pow. płocki), ZAZ Stowarzyszenia Aktywnej Innowacji Społecznej w Siennicy (pow. miński), ZAZ w Siedlcach Dofinansowanie zgodnie z algorytmem wyniosłoby 10,1 mln zł. Jednak ze względu na wysoki poziom inflacji i potrzebę zachowania konkurencyjności tych ZAZ-ów, radni zdecydowali o zwiększeniu tej kwoty o ok. 2,7 mln zł.

– Dodatkowo rekomendowaliśmy zarządowi województwa i radnym zabezpieczenie 700 tys. zł, gdyby pojawiła się w tym roku kalendarzowym możliwość utworzenia nowego zakładu aktywności zawodowej – dodaje Aleksander Kornatowski, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Zmiany w obiektach służących osobom z niepełnosprawnościami

W ubiegłym roku do Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej wpłynęły 22 wnioski o dofinansowanie robót budowlanych, ale pozytywną weryfikację formalną przeszło 12 z nich. Prace budowlane mogą dotyczyć tylko takich obiektów, które służą rehabilitacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Nie mogą to być rozbiórki obiektów, ale mogą – przebudowy lub remonty.

Na podstawie wnioskowanych kwot i zobowiązań wynikających z już prowadzonych projektów wieloletnich, radni zdecydowali, że na ten cel zabezpieczonych będzie ponad 6,2 mln zł.

Organizacje pozarządowe na rzecz osób z niepełnosprawnościami

Ponad 4,5 mln zł to pula na dofinansowanie inicjatyw dotyczących rehabilitacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami prowadzonych przez fundacje i organizacje pozarządowe.

– Środki, które radni przeznaczyli na wsparcie organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami, pozwolą niedługo uruchomić konkursy dotacyjne w siedmiu obszarach.

Wśród nich m.in. szkolenia, kursy, warsztaty aktywizujące społecznie i zawodowo osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że w tak trudnych czasach mogą liczyć na finansowe wsparcie – wyjaśnia Aleksander Kornatowski. Wśród finansowanych inicjatyw są nie tylko szkolenia, kursy i warsztaty dla osób z niepełnosprawnościami, ale też ich opiekunów, kadry i wolontariuszy. Dofinansowane mogą być również grupowe i indywidualne zajęcia, które pozwolą osobom niepełnosprawnym nabywać, rozwijać i podtrzymywać umiejętności niezbędne do samodzielnego funkcjonowania, a w przypadku osób z uszkodzeniami słuchu, mowy, z autyzmem i z niepełnosprawnością intelektualną – m.in. rozwijać umiejętności sprawnego komunikowania się z otoczeniem. Wsparcie może być przeznaczone również na działania włączające osoby z niepełnosprawnościami w rynek pracy – w tym doradztwo zawodowe, specjalistyczne poradnictwo zawodowe i pośrednictwo pracy.

O środki będzie można ubiegać się też przy organizacji regionalnych imprez kulturalnych, sportowych, turystycznych i rekreacyjnych dla osób z niepełnosprawnościami, szkoleń dla tłumaczy języka migowego oraz tłumaczy – przewodników. Wsparciem objęte będą świadczenia usług wspierających, które mają na celu umożliwienie lub wspomaganie niezależnego życia osób niepełnosprawnych, w szczególności usług asystencji osobistej.

Komentarze naszych czytelników

 • YOUTUBE: PO/PSL DLA RADOMIA

  2023-03-29 13:37:45

  rajKOwski ze struzikiem (książę Mazowsza-wielki łeb) z Płocka porozwieszali banery z napisami uwaga:NIE przenoście nam stolicy do Radomia oraz NIE dla podziału Mazowsza.

 • YOUTUBE: PO/PSL DLA RADOMIA

  2023-03-29 13:37:54

  rajKOwski ze struzikiem (książę Mazowsza-wielki łeb) z Płocka porozwieszali banery z napisami uwaga:NIE przenoście nam stolicy do Radomia oraz NIE dla podziału Mazowsza

 • YOUTUBE: PO/PSL DLA RADOMIA

  2023-03-29 13:38:06

  rajKOwski  ze struzikiem (książę Mazowsza-wielki łeb) z Płocka porozwieszali banery z napisami uwaga:NIE przenoście nam stolicy do Radomia oraz NIE dla podziału Mazowsza

 • YOUTUBE: PO/PSL DLA RADOMIA

  2023-03-29 13:38:10

  rajKOwski  ze  struzikiem (książę Mazowsza-wielki łeb) z Płocka porozwieszali banery z napisami uwaga:NIE przenoście nam stolicy do Radomia oraz NIE dla podziału Mazowsza

 • YOUTUBE: PO/PSL DLA RADOMIA

  2023-03-29 13:38:16

  rajKOwski  ze  struzikiem  (książę Mazowsza-wielki łeb) z Płocka porozwieszali banery z napisami uwaga:NIE przenoście nam stolicy do Radomia oraz NIE dla podziału Mazowsza

 • YOUTUBE: PO/PSL DLA RADOMIA

  2023-03-29 13:38:51

  rajKOwski  ze  struzikiem  (książę Mazowsza-wielki łeb) z Płocka,porozwieszali w WALCawce banery z napisami uwaga:NIE przenoście nam stolicy do Radomia oraz NIE dla podziału Mazowsza

 • Ciekawe ile

  2023-03-29 20:32:34

  Przytulą koledzy z PSL i PO co niepełnosprawnych za Bóg zapłać zatrudniają?

 • kukiz 17

  2023-04-15 08:30:29

  PRONcie z PiSu Cię żywi i broni. Trzymaj mocno Jarka prącie w dłoni. 

 • kukiz 17 lat

  2023-04-15 08:30:49

  PRONcie z PiSu Cię żywi i broni. Trzymaj mocno Jarka prącie w dłoni. 

 • kasjerka z kasy sklepu Jarka

  2023-04-15 08:41:33

  Kocham jarka za to iż ma łeb jak u putina markowy sklep. Tylko że na półkach jest pusto. 

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych