Środa 12 czerwca
Janiny, Onufrego, Leona
RADOM aktualna pogoda

Gmina Szydłowiec ze wsparciem samorządu województwa

dm, mazovia.pl 2023-08-17 14:10:00

Przebudowa dróg i remont zabytkowego zamku w Szydłowcu to inwestycje, które gmina Szydłowiec zrealizuje dzięki wsparciu Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Władze regionu przeznaczyły na ten cel ponad 1,3 mln zł z programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju”.

Jak zauważa wicemarszałek Rafał Rajkowski, szydłowieckie projekty są doskonałym przykładem tego, jakie inwestycje mają szansę na pomoc samorządu województwa. – Ten program daje duże możliwości i odpowiada na potrzeby mieszkańców i lokalnych samorządów. To oni wskazują projekty, które chcą zrealizować, a my je dofinansowujemy. Dla jednych samorządów najważniejszy będzie rozwój infrastruktury drogowej, dla innych – budowa szkoły, przedszkola czy przywrócenie blasku zabytkowym obiektom.

Remont pomieszczeń zamku w Szydłowcu 

Duże zmiany szykują się na zamku w Szydłowcu. Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza w wysokości 120 tys. zł zostaną wyremontowane trzy sale zamkowe i aneks kuchenno-gospodarczy. To kontynuacja prac prowadzonych w latach 2013-2015 podczas realizacji projektu „Odnowa zabytkowych obiektów i przestrzeni publicznej w Szydłowcu, poprawa funkcjonalności i dostępności infrastruktury kulturalnej i turystycznej dla mieszkańców Mazowsza”, który otrzymał wsparcie z UE. 

W ramach inwestycji jest planowane usunięcie wilgoci, malowanie ścian i podłóg oraz wykonanie wentylacji. Oprócz tego zostaną zamontowane listwy i nowe oświetlenie. Zakupione będzie też wyposażenie do aneksu kuchenno-gospodarczego. Prace będą przeprowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków, który wydał wstępną zgodę na realizację zamierzeń. Po zakończeniu prac wyremontowane pomieszczenia zostaną przekazane Szydłowieckiemu Centrum Kultury – ZAMEK, które będzie administrowało obiektem.

Przebudowa dróg w gminie Szydłowiec

Do gminy Szydłowiec trafi też wsparcie na przebudowę dróg w miejscowościach Zastronie, Wola Korzeniowa, Barak, Marywil. Ale to nie wszystko. Dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego gmina wyremontuje również drogi w miejscowościach Rybianka i Sadek Polanki.

Wszystkie drogi są w złym stanie technicznym, nawierzchnia posiada liczne spękania, nierówności i ubytki. W ramach przebudowy zostaną przeprowadzone prace związane z poszerzeniem jezdni, utwardzeniem poboczy, zjazdami do posesji, wykonaniem mijanek oraz odwodnieniem. W przypadku remontów prace będą koncentrowały się na odtworzeniu stanu pierwotnego, bez poszerzania nawierzchni i utwardzania poboczy.

Całkowity koszt obu inwestycji to ponad 2,2 mln zł, z czego ponad 1,3 mln zł pochodzi z budżetu województwa mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju”.

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych