Środa 4 października
Rozalii, Franciszka, Edwina
RADOM aktualna pogoda

Wystawa Radom EXPO 2023 w hali RCS

dm, UM Radom 2023-09-10 18:10:00

Ponad 60 radomskich firm, instytucji otoczenia biznesu oraz szkół technicznych zaprezentowało swoją ofertę  na wystawie Radom EXPO 2023, która odbyła się hali Radomskiego Centrum Sportu.

W prezentacji potencjału gospodarczego miasta brali udział przedstawiciele wielu branż takich jak: automatyka i budowa maszyn, branża metalowa, spożywcza, budowlana, IT, skórzana, chemiczno-kosmetyczna czy motoryzacyjna. – Wielu radomian pamięta lata 90. i upadek szeregu dużych przedsiębiorstw. Czasami słyszę, że w Radomiu nie ma już przemysłu. Tą wystawą chcemy pokazać, jak na przestrzeni ostatnich lat odrodziła się gospodarka naszego miasta. Przemysł wrócił w nowoczesnej postaci. Radomskie firmy wdrażają innowacyjne rozwiązania, a ich patenty są wykorzystywane w wielu krajach na całym świecie. Mamy się więc czym chwalić – mówił, otwierając wystawę, prezydent Radosław Witkowski.

W ostatnich latach w Radomiu obserwowany jest dynamiczny rozwój firm – zarówno tych, które funkcjonują od wielu lat, jak również nowych, które zdecydowały się zainwestować w mieście. W ciągu ostatnich 8 lat inwestorzy zagospodarowali ponad 90 hektarów terenów inwestycyjnych, na których powstało około 280 tysięcy metrów kwadratowych hal. Są to tereny na Wośnikach, Nowej Woli Gołębiowskiej i Wincentowie oraz przy ul. Tytoniowej, Wrocławskiej, Żółkiewskiego, Marii Fołtyn, Grobickiego, Stanikowskiego, Tarnobrzeskiej czy Marii Gajl. Pod względem liczby patentów, w przeliczeniu na głowę mieszkańca Radom jest na dziewiątym miejscu w kraju.

Rozwojowi firm towarzyszy systematyczny spadek bezrobocia. W 2014 roku w Radomiu było zarejestrowanych ponad 18,5 tysiąca bezrobotnych, a w czerwcu tego roku było to już mniej niż 7,8 tys. osób.

Wystawa Radom EXPO 2023 była okazją nie tylko do prezentacji dorobku radomskich firm, ale też do pokazania oferty szkół technicznych. – Przemysł, edukacja i nauka to system naczyń połączonych. Oferta naszych szkół technicznych oraz wyższych uczelni systematycznie jest dostosowywana do potrzeb jakie płyną z rynku pracy. Już w czterech radomskich szkołach wdrożyliśmy system kształcenia dualnego. Oprócz tego mamy w planach uruchomienie dwóch Branżowych Centrów Umiejętności. Już dziś ponad 70 procent studentów wiąże swoją przyszłość z Radomiem. Mam nadzieję, że zwiedzający tę wystawę również będą mieli poczucie, że aby znaleźć dobrze płatną pracę, nie trzeba wyjeżdżać z naszego miasta – mówiła wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.

Radom EXPO 2023 to pierwsze wydarzenie o charakterze gospodarczym, zorganizowane w nowej hali widowiskowo-sportowej. Jak zapowiadają władze miasta, tego typu przedsięwzięcia, obok imprez sportowych czy kulturalnych, będą organizowane cyklicznie.  

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych