Piątek 21 czerwca
Alicji, Alojzego, Rudolfa
RADOM aktualna pogoda

W Radomiu rusza akcja bezpłatnych badań wątroby

dm 2023-02-25 12:16:00

2 i 3 marca w Radomiu pojawią się mobilne gabinety. Nieinwazyjne badanie, które będzie w nich przeprowadzane za pomocą urządzenia FibroScan, ma na celu sprawdzenie wątroby pod kątem stłuszczenia lub zwłóknienia. Akcja jest kolejnym etapem kampanii „Prowadź się zdrowo”, skierowanej przede wszystkim do mężczyzn po 40. roku życia, narażonych na niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby.

W Polskę ruszyły busy – mobilne gabinety! Na dwa dni zatrzymają się w Radomiu: 2 marca na Stacji Kontroli Pojazdów Speed Car przy ul. Warszawskiej 16B oraz 2 i 3 marca na placu Antonio Corazziego przy Urzędzie Miasta. Bezpłatne badania wątroby będą wykonywane od godziny 8:00 do godziny 16:00. Osoby zainteresowane będą mogły się na nie zapisać przez infolinię dostępną sześć dni w tygodniu (od poniedziałku do soboty w godz. 8:00-16:00) pod numerem 799 364 368 lub w miejscu postoju mobilnego gabinetu, jeśli tylko będą wolne terminy.

Badanie jest nieinwazyjne i każdorazowo potrwa około 10 minut. Pacjent otrzyma od osoby prowadzącej badanie wynik, który będzie mógł skonsultować ze swoim lekarzem i ustalić dalsze postepowanie. Należy pamiętać, że na trzy godziny przed badaniem nie można spożywać obfitych posiłków, ponieważ wówczas wynik będzie niewiarygodny.

Niemal co drugi ankietowany Polak nigdy nie badał wątroby

Impulsem do zrealizowania Przeglądu Wątroby były m.in. wyniki przeprowadzonego w kwietniu 2022 r. przez agencję IPSOS badania „Polacy, a niealkoholowe stłuszczenie wątroby” 1 , z którego wynika że 44% respondentów – mężczyzn w wieku 40-60 lat – nigdy nie wykonało żadnego badania pod kątem chorób wątroby! Na badania krwi w tym kierunku zdecydowało się 47% ankietowanych, natomiast na badanie USG jedynie 22%.

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby wciąż jest mało znana w Polsce, mimo że może dotyczyć nawet 9 mln Polaków. Nieleczona może przejść w kolejne stadia, prowadząc np. do marskości wątroby lub raka wątrobowo-komórkowego. – mówi dr n. med. Jan Gietka, lekarz hepatolog, konsultujący w zakresie hepatologii w Warszawie. – Nie boli i jeśli już daje jakieś objawy, to są one nieswoiste, typowe również dla innych chorób. Właśnie dlatego w dorosłym życiu, a szczególnie po 40. roku życia, mężczyźni powinni regularnie chodzić na badania profilaktyczne wątroby. Teraz – w ramach kampanii „Prowadź się zdrowo” – zapisując się na badanie w mobilnym gabinecie, możemy sprawdzić, w jakim stanie jest nasza wątroba. – podsumowuje ekspert w dziedzinie leczenia chorób wątroby.

Prowadź się zdrowo – dosłownie!

W kampanię „Prowadź się zdrowo” zaangażowali się utytułowani kierowcy rajdowi – Mikołaj Marczyk oraz Kuba Przygoński. Zachęcają do badań i dbania o siebie przez cały rok – bez wyjątków.

Każdy kierowca rajdowy ma dwa priorytety: chce mieć działające bez zarzutu auto oraz doskonałą formę psychofizyczną, niezależnie od pory roku. Żeby osiągnąć te dwa cele, niezbędne są skrupulatność, dobre planowanie, motywacja i chęci do działań, nawet jeśli coś idzie nie po naszej myśli. W przypadku dbania o formę kluczowe znaczenie mają zrównoważona dieta oraz regularne badania profilaktyczne. Nie musisz być jednak kierowcą rajdowym, żeby o siebie dbać, po prostu „prowadź się zdrowo” i pamiętaj o tych prostych zasadach. – mówi Mikołaj Marczyk, Mistrz Polski i Europy Juniorów 2021.

Osią trwającej od listopada kampanii „Prowadź się zdrowo” jest platforma edukacyjna. Na stronie https://www.sanofi.pl/pl/Prowadz-sie-zdrowo można znaleźć porady i wskazówki, jak dbać o wątrobę.

Zapisz się na badanie już dziś!

Gdzie i kiedy?: 2 marca na Stacji Kontroli Pojazdów Speed Car przy ul. Warszawskiej 16B (wjazd od ul. 11 listopada) oraz 2 i 3 marca na placu Antonio Corazziego przy Urzędzie Miasta w Radomiu; w godzinach: 8:00-16:00.

W jaki sposób?: Dzwoniąc na infolinię, pod numer 799 364 368 lub w miejscu postoju busa – mobilnego gabinetu, jeśli tylko będą wolne terminy.

Komentarze naszych czytelników

 • PiS zdrowie

  2023-02-25 17:02:18

  Tylko dla tych z PiSu. Kto Kobiety bije to takiej wątroba  nie zgnije. Kto nie daje w szyję  temu wątroba zgnije.  

 • PiS zdrowie nikt się nie dowie

  2023-02-25 17:02:35

  Tylko dla tych z PiSu. Kto Kobiety bije to takiej wątroba  nie zgnije. Kto nie daje w szyję  temu wątroba zgnije.  

 • Św Walery wątróbka

  2023-02-25 17:03:18

  Tylko dla tych z PiSu. Kto Kobiety bije to takiej wątroba  nie zgnije. Kto nie daje w szyję  temu wątroba zgnije.  

 • Św Walery Wątroba

  2023-02-25 17:03:38

  Tylko dla tych z PiSu. Kto Kobiety bije to takiej wątroba  nie zgnije. Kto nie daje w szyję  temu wątroba zgnije.  

 • donald

  2023-02-25 19:17:26

  mogą się zbadać dziewczyny które dają w szyję

 • Radomianka.

  2023-02-25 21:43:18

  Do Święty Walery.Ale ty jesteś debil.Jak całe to radomskie PO.

 • XERO

  2023-02-28 14:23:13

  Tę akcję prowadzi firma TIBA z Wrocławia i b.trudno się tam dodzwonić .Na początek jest się np.dziesiątym w kolejce do konsultanta.LIPA i tyle.

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych