Czwartek 18 kwietnia
Apoloniusza, Bogusławy, Go¶cisława
RADOM aktualna pogoda

Uczestnicy projektu z X LO podążają śladami M. Kelles-Krauz

dm 2023-05-17 17:09:00

Realizujący projekt PO WER uczniowie Konarskiego przygotowują się do wyjazdu do partnerskiej szkoły w Messolonghi, w Grecji, by tamtejszej młodzieży opowiedzieć o tym, kiedy i w jakich okolicznościach przyznano w Polsce prawa wyborcze kobietom i jak wykorzystały ten przywilej radomianki w okresie międzywojennym.

Jedną z bohaterek, której biografię poznają uczestnicy projektu „Kobiety mają głos! Prawa wyborcze kobiet” jest Maria Kelles – Krauz, która jako pierwsza kobieta w Polsce została przewodniczącą Rady Miejskiej. I stało się to kilka miesięcy po otrzymaniu przez Polki praw wyborczych. Funkcję prezesa Rady Miejskiej pełniła przez dwie kadencje. Później została ławnikiem. Z jej inicjatywy wprowadzono przymus szkolny, opiekę dentystyczną w szkole, uczniowie otrzymywali bezpłatne podręczniki, obuwie i odzież. Była także inicjatorką utworzenia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu w 1922.

By odnaleźć miejsca, związane z urodzoną w 1882 roku w Radomiu Marią Kelles – Krauz uczestnicy projektu podążyli jej śladami. Swoją wędrówkę rozpoczęli od wizyty w Ratuszu, gdzie spotkali się z Przewodniczącą Rady Miejskiej – Panią Kingą Bogusz. Uczniowie wraz z nauczycielkami na czas wizyty zajęli miejsca radnych w sali obrad, niektórzy skorzystali z możliwości wygłoszenia krótkiej mowy z mównicy i wzięli udział w niezwykłej lekcji historii, którą poprowadziła Pani Przewodnicząca wyjaśniając uczniom podstawy funkcjonowania samorządu, sposoby wybierania radnych, kompetencje Rady Miejskiej, zasady głosowania podczas sesji. Młodzież dowiedziała się także, jak funkcjonuje rada powiatu, jakie obowiązki ma prezydent miasta, jak odbywają się wybory starosty czy burmistrza. Pani Kinga Bogusz nawiązując do idei samorządności przywołała także postać Marii Kelles-Krauz, która jest patronką sali obrad w radomskim Ratuszu. Tablica upamiętniająca tę niezwykłą kobietę znajduje się także na ścianie budynku, w którym odbywają się obecnie obrady i to tu swą siedzibę miała także Rada Miejska, w której Maria Kelles – Krauz zasiadała przez pięć kadencji, w tym przez dwie kierowała jej pracami.

Po zakończeniu wizyty, uczestnicy projektu udali się na spacer po Radomiu, podczas którego odwiedzili m.in. miejsce gdzie stała kamienica, w której mieszkała Maria Kelles – Krauz wraz z matką, siostrą i ciotką - przy ul. Reja 12/14, siedzibę dawnego gimnazjum męskiego, do którego uczęszczał przyszły mąż Marii i jego brat Kazimierz, kamienicę przy ul. Piłsudskiego 9, gdzie mieszkali w późniejszych latach państwo Kelles – Krauzowie, a swą wędrówkę zakończyli przy ul. Piłsudskiego 2, gdzie z 1 na 2 listopada 1918 roku w mieszkaniu adwokata Jana Wigury zawiązał się tzw. Komitet Pięciu. W jego skład weszli: mąż Marii - Stanisław Kelles – Krauz, który został przewodniczącym tego komitetu, Jan Wigura, Roman Szczawiński, Aleksy Rżewski oraz Wacław Dębowski. Powstała wówczas Republika Radomska.

Bogata dokumentacja fotograficzna oraz wiedza, którą zdobyli radomscy uczniowie zostanie wykorzystana podczas spotkania w partnerskiej szkole w Grecji, gdzie młodzież z Konarskiego opowie swoim greckim rówieśnikom o niezwykłej, zasłużonej dla Radomia kobiecie – Marii Kelles –Krauz.

Projekt „Ponadnarodowa mobilność uczniów” realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Galeria zdjęć

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych