Wtorek 23 lipca
Bogny, Sławosza, Żelisława
RADOM aktualna pogoda

Trwa budowa trzeciego odcinka trasy N-S

dm, UM Radom, MZDiK 2023-09-28 13:42:00

Trwają prace ziemne oraz budowa mostu i przepustów, a na niektórych odcinkach są już nawet ustawione betonowe obrzeża i krawężniki. Budowa trzeciego etapu trasy N-S, łączącego Śródmieście, osiedle Nad Potokiem i Gołębiów I, idzie pełną parą. Po ponad czterech miesiącach prowadzenia robót dobrze już widać zarys prawie całej nowej drogi.

Inwestycja zaczęła się od okolic ulicy Struga, gdzie w pierwszej kolejności trzeba było wybudować nową kanalizację. Na części przyszłego węzła w pobliżu przystanku PKP Radom-Gołębiów jest już nie tylko podbudowa jezdni, ale też krawężniki.

Na dalszym odcinku także trwają roboty ziemne. Powstaje między innymi nasyp po dwóch stronach przepustów przy zbiorniku retencyjnym w rejonie ulicy Olsztyńskiej na osiedlu Nad Potokiem. Ulica Olsztyńska będzie połączona z trasą N-S dwiema jezdniami. Koryto pod pierwszą z nich zostało już wykopane obok myjni samochodowej (naprzeciw przychodni lekarskiej), a na drugiej jest teraz budowany most. Ten łącznik z centrum osiedla powstanie obok garaży naprzeciw boiska Publicznej Szkoły Podstawowej nr 27.

Przygotowywanie gruntu pod kolejny odcinek trasy N-S wymagało wykarczowania krzaków. Obecnie na wysokości końcówki ulicy Katowickiej dobrze już widać ślad, którym będzie biegła nowa jezdnia. Do przebudowy został ponadto przygotowany początkowy fragment ulicy Szklanej, na którym wcześniej swoje roboty przeprowadziła spółka Wodociągi Miejskie. Ten odcinek stanie się docelowo fragmentem trasy N-S. Będą tam zatoki przystankowe, dzięki czemu autobusy miejskie będą stawały blisko przystanku kolejowego Radom Wschodni.

Inwestycja obejmuje odcinek o długości około dwóch kilometrów. Nowa droga będzie miała po jednym pasie ruchu w każdym kierunku, z tym że w rejonie skrzyżowań będą dodatkowe pasy do skrętu w lewo. Piesi oraz rowerzyści będą mogli poruszać się wspólnym asfaltowym ciągiem, który na odcinku od wiaduktu na Żeromskiego aż do planowanego skrzyżowania z ulicą Szklaną (między dawną hutą szkła a Potokiem Północnym) zostanie wyznaczony z dwóch stron jezdni. Na dalszym odcinku ciąg pieszo-rowerowy będzie tylko po stronie zachodniej.

Wykonawcą robót jest firma Strabag. Wszystkie prace zaplanowane na tym etapie trasy będą kosztować ponad 54 miliony złotych. Ten odcinek ma powstać do wiosny 2025 roku. W tym samym roku nastąpi też rozliczenie inwestycji.

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych