Niedziela 23 czerwca
Wandy, Zenona, Prospera
RADOM aktualna pogoda

Trwa budowa nowego budynku PSE w Radomiu

dm 2023-10-01 07:07:00

Realizacja nowego obiektu Polskich Sieci Elektroenergetycznych w Radomiu zbliża się do półmetka. Będą w nim realizowane kluczowe zadania dla funkcjonowania krajowego rynku energii elektrycznej oraz bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Budynek powstaje przy ul. Anny Walentynowicz w dzielnicy Potkanów. Za realizację tej inwestycji odpowiada konsorcjum firm PORR i Fast Group. Prace rozpoczęły się w sierpniu 2022 r. Budynek będzie miał łączną powierzchnię ok. 12 200 m kw. Obecnie trwa kończenie stanu surowego zamkniętego. Wkrótce rozpoczną się prace wykończeniowe oraz instalacyjne. Zakończenie prac jest planowane na przyszły rok.

– W budynku PSE w Radomiu będzie zlokalizowany Operator Informacji Rynku Energii. Jest to nowa rola PSE, której celem będzie wsparcie funkcjonowania rynku detalicznego energii elektrycznej, w szczególności udostępnianie odbiorcom informacji o ich indywidualnym zużyciu energii, a także usprawnienie procedury zmiany sprzedawcy energii. Wydajne i bezpieczne centrum przetwarzania danych działające w naszym budynku w Radomiu wesprze cyfryzację krajowej elektroenergetyki. Nowa siedziba pomieści również Obszarową Dyspozycję Mocy oraz Regionalne Centrum Nadzoru, z których zarządzana będzie praca systemu elektroenergetycznego na obszarze blisko jednej piątej kraju – mówi Tomasz Sikorski, prezes PSE.

– Inwestycja PSE w Radomiu to inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne Polski. W tym nowoczesnym obiekcie znajdą się urządzenia i instalacje kluczowe dla zapewnienia bezawaryjnego działania całego systemu – mówi Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

– PSE od wielu lat są obecne w Radomiu, a nowa inwestycja spółki przyczyni się do rozwoju miasta i regionu. Lokalizacja Radomia w centrum Polski, dobre połączenia drogowe i kolejowe oraz dostęp do wykwalifikowanych kadr sprawiają, że jest to doskonałe miejsce dla budowy tego typu obiektów – ocenia Marek Suski, przewodniczący sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.

- Podobnie jak PSE intensywnie rozbudowujemy naszą infrastrukturę w rejonie Radomia. Trwa realizacja przyłącza gazowego do przyszłych bloków na to paliwo w Elektrowni Kozienice oraz gazociągu Rawa Mazowiecka – Wronów, który będzie zasilał m.in. rejon Radomia. Nasze inwestycje są w pełnej synergii z inwestycjami PSE na rzecz bezpieczeństwa energetycznego regionu oraz całego kraju. Patrzymy na nowy budynek PSE w Radomiu jako na potencjalne miejsce przetwarzania części naszych danych w bezpiecznym oraz wydajnym środowisku – mówi Paweł Pikus, wiceprezes Gaz-Systemu, operatora systemu przesyłowego gazu w Polsce.

W powstającym budynku zastosowane zostaną energooszczędne i przyjazne środowisku rozwiązania, w tym panele fotowoltaiczne. Projekt jest prowadzony przy wykorzystaniu technologii Building Information Modelling, dzięki której powstaje cyfrowy obraz całego budynku, a także znajdujących się w nim instalacji i urządzeń. Dzięki temu łatwiej jest zarządzać pracami budowlanymi i możliwe będzie efektywne prowadzenie eksploatacji budynku.

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych