Poniedziałek 29 maja
Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
RADOM aktualna pogoda

Święto 6MBOT

dm 2023-05-15 17:01:00

- Postawa naszego patrona - rotmistrza Witolda Pileckiego pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych, a słowo „można” nabiera nowego brzmienia, łamiąc wszelkie bariery niemożliwości. Dziś życzę Wam takiej postawy! – mówił podczas obchodów święta 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej dowódca, płk Witold Bubak.

Bohaterska ucieczka

Święto 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej ustanowione zostało na pamiątkę ucieczki patrona Brygady – rtm. Witolda Pileckiego z obozu koncentracyjnego Auschwitz w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku. Rtm. Pilecki do obozu trafił jako ochotnik, by prowadzić tam działania konspiracyjne, a w swoich raportach opisać stworzone tam piekło. Po wykonaniu zadania wraz z dwoma więźniami uciekł z Auschwitz. Bohaterska postawa, niezłomność i hart ducha rtm. Pileckiego stała się wzorem do naśladowania dla żołnierzy 6 Brygady OT.

Upamiętnienie Rotmistrza

Tegoroczne obchody odbyły się w piątek, 12 maja – w przededniu rocznicy urodzin rtm. Pileckiego, na terenie jednostki wojskowej na radomskim Sadkowie. Uroczystość rozpoczęła polowa Msza Święta pod przewodnictwem ks. mjr. Łukasza Hubacza – kapelana Garnizonu Radom.

- Rok temu otrzymaliśmy decyzję o utworzeniu 64 Batalionu Lekkiej Piechoty w Nowym Mieście nad Pilicą, który trzy miesiące później został oficjalnie otwarty. Nasi żołnierze od początku istnienia Brygady oddali ponad 1000 litrów krwi. Angażowali się w zakrojone na szeroką skalę działania skierowane na walkę z pandemią, wspierali samorządy w niesieniu pomocy uchodźcom z objętej wojną Ukrainy, stale stoją na straży polsko-białoruskiej granicy. Mazowieccy Terytorialsi są w stałej gotowości do wspierania lokalnej społeczności i myślę, że już na dobre wpisali się w krajobraz Radomia, ziemi radomskiej i województwa mazowieckiego – mówi płk Witold Bubak – dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Podczas uroczystego apelu wręczone zostały akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe oraz odznaczenia resortowe. - To dla mnie ogromny zaszczyt, że akt mianowania na wyższy stopień wojskowy odebrałem właśnie dziś – w dniu tak ważnym dla każdego żołnierza naszej Brygady.

To dla mnie dodatkowa motywacja, by jeszcze lepiej spełniać swój obowiązek w stosunku do Ojczyzny oraz jej obywateli – mówi jeden z awansowanych żołnierzy.

W tym ważnym dla społeczności 6MBOT dniu nie zabrakło także słów uznania za profesjonalizm i zaangażowanie żołnierzy składanych na ręce Dowódcy Brygady przez licznie przybyłych gości.

Oficjalną część obchodów zakończyła uroczysta defilada wojskowa, a następnie pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów klas mundurowych szkoły ZDZ w Radomiu.

Święto połączone było z dniem otwartych koszar, podczas którego uczestnicy mogli obejrzeć sprzęt wojskowy 6MBOT oraz żandarmerii wojskowej. Zorganizowane zostały również zawody sportowe Święto Brygady swoją obecnością uświetnili przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, służb mundurowych, zaprzyjaźnionych szkół oraz instytucji współpracujących z 6 Mazowieckią Brygadą OT.

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych