Niedziela 14 lipca
Marcelina, Ulryka, Bonawentury
RADOM aktualna pogoda

Sławomir Adamiec XIII Radomskim Królem Kurkowym

dm 2024-07-08 09:56:00

Tegoroczne XIII Strzelanie Królewskie o tytuł Radomskiego Króla Kurkowego, odbywało się na strzelnicy PZŁ w Piastowie (6 lipca 2024r.), pod hasłem : „Gloria Patriae” (Chwała Ojczyźnie). Nowym Radomskim Królem Kurkowym A.D. 2024 został Sławomir Adamiec. „Grand Prix” strzelania królewskiego wywalczył Łukasz Ciszek, laur „Gloria Patriae” (Chwała Ojczyźnie) przypadł Radosławowi Stańczykowskiemu, natomiast laur „Lilie św. Kazimierza” wywalczył Apolinary Zubek.

Zawody strzeleckie organizowane przez bractwa kurkowe są bardzo widowiskowe, a strzelcy dbają o dostosowanie swoich strojów do realiów dawnych epok. W zależności od bractwa mogą występować w mundurach lub w ubiorach dawnych mieszczan, czy strojach szlacheckich, na przykład kontuszach z bogatymi zdobieniami. Królem kurkowym zostaje członek bractwa, który przestrzeli ostatnią część drewnianej żerdzi, na której umieszczony jest drewniany kur. Upadek kura oznacza wybór nowego króla kurkowego.

Sławomir Adamiec jest współzałożycielem radomskiego Bractwa Kurkowego św. Sebastiana w Radomiu (2011) i stoi na jego czele od początku istnienia. Zawodowo związany jest od ponad 40 lat z oświatą, nauką i kulturą, a przez ostatnie lata pełnił stanowisko Dyrektora Generalnego Ministerstwa Edukacji i Nauki. Jest również członkiem Zakonu Rycerskiego Bożogrobców (OESSH) oraz uczestnikiem wielu inicjatywa społeczno – kulturalnych (m.in.: wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu) oraz miłośnikiem i propagatorem  poezji i życia Jana Kochanowskiego.  

Wybór królów kurkowych to średniowieczna i mieszczańska tradycja bractw kurkowych w Polsce i Europie. Lokacyjne prawo magdeburskie nakładało, na mieszkańców miast obowiązek ich obrony własnymi siłami podczas wojen i napadów zbrojnych. Każdy cech rzemieślniczy i kupiecki miał wyznaczone do obrony stałe miejsce: ulicę, odcinek murów miejskich, basztę, bramę miejską. Członkowie cechów – ludzie majętni, przez cały rok ćwiczyli się w strzelaniu, urządzając także doroczne zawody o tytuł króla kurkowego. W Radomiu Kazimierz Wielki w 1364 roku zmienił przestarzałe wówczas prawo średzkie na korzystniejsze magdeburskie i nadał mieszkańcom miasta wiele przywilejów, ale i obowiązek obrony miasta. W tej sytuacji prawnej Radom, musiał również posiadać zorganizowany system obrony, z który odpowiedzialni byli przedstawiciele cechów, być może skupionych w konfraternię bracką.

Strzelanie Królewskie A.D. 2024 Bractwa Kurkowego Św. Sebastiana w Radomiu, o tytuł XIII Radomskiego Króla Kurkowego A.D. 2024

1. XIII Radomski Król Kurkowy A.D. 2024 - Sławomir ADAMIEC

2. GRAND PRIX A.D. 2024 - Łukasz Ciszek

3. Gloria Patriae A.D. 2024 - Radosław Stańczykowski

4. Lilie Św. Kazimierza A.D. 2024 - Apolinary Zubek

Źródło: Bractwo Kurkowe Św. Sebastiana w Radomiu

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych