Środa 17 kwietnia
Roberta, Rudolfa, Stefana
RADOM aktualna pogoda

Siódma Hubalowa Wigilia

JaL 2013-12-24 10:00:00

Z inicjatywy Zespołu Szkół Zawodowych im. Hubala w Radomiu i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych już po raz siódmy w leśniczówce na Bielawach, w miejscu, w którym 23 grudnia 1939 roku, żołnierze majora Henryka Dobrzańskiego, zjedli wieczerzę wigilijną odbyło się spotkanie uczniów i leśników.

„Hubalowa wigilia” odbywa się na Bielawach w leśnej podopoczyńskiej głuszy gdzie 22 czerwca 2008 roku, odsłonięty został pomnik upamiętniający tamte wydarzenia. To wtedy zapadła decyzja, że to właśnie tu przy ubranej choince będzie kontynuowana tradycję leśnych, wigilijnych spotkań. Co roku uczestniczy w niej coraz więcej osób.

W tegorocznej wzięli udział uczniowie z ZSZ im. Hubala w Radomiu (współgospodarze uroczystości), Publicznego Gimnazjum nr 5 również z Radomia, Publicznych Szkół Podstawowych z Brudzewic (Gm. Poświętne), Przydworzyc (Gm. Magnuszew), Chlewiska (pow. Szydłowiec) i Ruskiego Brodu (Gm. Przysucha), młodzicy z OSP w Poświętnem, kadeci z Liceum w Lipinach (Gm. Odrzywół) i strzelcy z Drużyny Strzeleckiej im. Hubala w Szydłowcu. Wśród nich gościły licznie zielone mundury leśników (współgospodarzy uroczystości) z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, Nadleśnictwa Opoczno i Dobieszyn oraz Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych.

Reprezentowani byli również kombatanci Światowego Związku Żołnierzy AK Koło Skaryszew. Wartę przy pomniku wystawili strzelcy, kadeci i kawalerzyści z 11. Pułku Ułanów Legionowych z Radomia i Stowarzyszenia Ułanów im. OWWP majora Hubala z Poświętnego. Nie zabrakło w tym dniu wielu innych gości tak jak przedstawicieli Muzeum Regionalnego w Opocznie, czy wójta i radnych z Gminy Magnuszew, którzy towarzyszyli uczniom z Przydworzyc.

Trudno nie wspomnieć również o zaprzyjaźnionych mediach, które co roku uczestniczą w „Hubalowej Wigilii”, „Tygodniku Opoczyńskim”, „Tygodniku Radomskim” i „Gazecie Radomskiej”. 

- Razem z nami jest szkoła w Birczy w Bieszczadach – powiedziała dyrektor radomskiego „Hubala”, Beata Jasek. - Właśnie o tej godzinie rozpoczęli swoją „Hubalową wigilię”. Nie mogli przyjechać, ale całym sercem są teraz z nami 

Nie jest to jedyna inicjatywa radomskiego „Hubala”. W 2010 roku odbył się Pierwszy Ogólnopolski Zjazd Szkół i Drużyn Harcerskich noszących imię majora i jego żołnierzy. Spośród 30 szkół stawiły się delegacje 17. To sukces. Atmosfera panująca wśród uczestników była wspaniała i jest wspominana do dziś. 

- Przyszły rok będzie dla naszej szkolnej społeczności rokiem szczególnym. W 2014 roku przypada 110. rocznica istnienia szkoły i 30. rocznica nadania ZSZ imienia patrona. Również w przyszłym roku postanowiliśmy zorganizować Drugi Zjazd Szkół i Drużyn Harcerskich – powiedziała dyrektor Beata Jasek.

Organizacja Zjazdu nie jest sprawą łatwą. W związku z tym dyrekcja szkoły, poprzez Komitet Organizacyjny Zjazdu, zwróciła się do prezydenta Radomia z prośbą o wyrażenie zgody na sprzedaż cegiełek, które finansowo wspomogą przygotowanie tej uroczystości. 

- Zwracamy się do wszystkich, którzy darzą sympatią majora Hubala o wsparcie i pomoc w zorganizowaniu ogólnopolskiej uroczystości poświęconej pamięci naszego patrona – powiedziała dyrektor Beata Jasek.

Cegiełki są w trzech nominałach i można je nabyć w sekretariacie ZSZ im. Hubala. 

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy?  POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych