W związku z pojawieniem się w zalewie sinic, obowiązuje zakaz kąpania. Zastosowano wszelkie środki ostrożności: zawieszono czerwoną flagę, obok niej umiejscowiono znak zakazu kąpieli.
By zaradzić problemowi wójt gminy Jedlnia-Letnisko podjął działania zapobiegawcze. - Już pewne działania poczyniliśmy. Dotleniliśmy wodę, opuściliśmy zapory by uszło trochę wody. Po zbiorniku wodnym jeździły dwie motorówki, jedna z WOPR-u, druga z OSP z naszej gminy. Zastanawiamy się również nad dużą pompą strażacką by w ten sposób przefiltrować wodę. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłby deszcz na który czekamy z utęsknieniem - mówi Piotr Leśnowolski wójt gminy Jedlania-Letnisko.
Przypomnijmy – sinice, zwane cyjanobakteriami, wydzielają truciznę, która podczas kąpieli bez problemu przedostaje się do organizmu człowieka, wywołując choroby układu pokarmowego. Ich kwitnięcie trwa od kilku do kilkunastu dni. W tym czasie najlepiej nie mieć kontaktu z zakażoną wodą.
Sinice opanowały kąpielisko w Siczkach
Nad zalewem Siczki, wywieszono czerwoną flagę i umocowano tabliczki informacyjne. Powodem tego stanu rzeczy jest atak chorobotwórczych mikroorganizmów zwanych sinicami, które w bezpośrednim kontakcie z człowiekiem, mogą wywołać zakażenia. Akcja pozbycia się sinicy trwa.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu
Dodaj komentarz
Przeczytaj też:
Potańcówka w klimacie PRL na początek obchodów 50. rocznicy Radomskiego Czerwca ’76 [FOTO]
MOSiR przeprasza kibiców za awarię zasilania na stadionie przy ul. Struga 63
Dwa ogrzewane namioty stanęły na ulicach Radomia. Kążdy może się ogrzać
Jedenaście medali Olimpijczyka Radom w Mistrzostwach Polski. Dziesiąte złoto Kułynycza!
Wystraszył się kontroli i rzucił się do ucieczki ulicami Radomia. Autem i pieszo