Środa 19 czerwca
Gerwazego, Protazego, Borzysława
RADOM aktualna pogoda

Rozpoczyna się III etap budowy trasy N-S

dm, UM Radom 2023-05-21 09:58:00

Rozpoczynają się prace przy budowie trzeciego odcinka trasy N-S. Nowa droga połączy ulicę Żeromskiego ze Struga i dalej osiedlem Gołębiów.

- Budowa trasy N-S, o której w Radomiu mówi się od lat 70., była jednym z moich przedwyborczych zobowiązań. Powstały już dwa pierwsze odcinki - śródmiejski i prowadzący na osiedle Południe, a teraz przystępujemy do budowy trzeciego, który odciąży ulicę Szklaną i znacznie usprawni ruch pomiędzy Gołębiowem a Śródmieściem - mówi prezydent Radosław Witkowski.

Inwestycja jest realizowana w formule "Zaprojektuj i wybuduj". W pierwszej kolejności firma Strabag musiała przygotować dokumentację projektową oraz uzyskać niezbędne pozwolenia i decyzje administracyjne, w tym decyzję środowiskową. W przyszłym tygodniu na placu budowy pojawi się ciężki sprzęt.

Do wybudowania jest asfaltowa droga o szerokości 7 metrów z lewoskrętami przy skrzyżowaniach, dwa wloty w ulicę Olsztyńską oraz ciągi pieszo-rowerowe. Za węzłem u zbiegu z ulicą Struga, powstanie także połączenie z ulicą Andersa. Ten etap inwestycji będzie kosztował ponad 54 miliony złotych. – To nie jest jednak koniec projektu. Chcemy, by trasa N-S biegła aż do ulicy Energetyków. Na to potrzeba jednak dodatkowych 17 milionów złotych. Szukamy pieniędzy zewnętrznych. Rozmawiamy na przykład o funduszach europejskich, które wprawdzie nie mogą być przeznaczane na budowę dróg, ale można je przeznaczyć na infrastrukturę pieszo-rowerową. Jednak przez przychylność radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy już raz odmówili dofinansowania tej inwestycji, trudno będzie ten projekt w całości zrealizować - mówi wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

Realizacja trzeciego etapu trasy N-S ma potrwać do końca przyszłego roku.

Galeria zdjęć

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych