Środa 22 maja
Heleny, Wiesławy, Romy
RADOM aktualna pogoda

Rozpoczął się nabór do szkół ponadpodstawowych

dm, UM Radom 2024-05-16 15:59:01

Rozpoczyna się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025. Podobnie jak w poprzednich latach jest ona prowadzona drogą elektroniczną.

Ogółem radomskie szkoły ponadpodstawowe prowadzone przez Gminę Miasta Radomia przygotowały ponad 3600 miejsc, z czego 1400 w liceach ogólnokształcących, 1398 w technikach oraz 834 w szkołach branżowych I stopnia. Tegoroczną nowością jest kierunek mechatronik uruchamiany w Zespole Szkół Zawodowych im. Hubala.

Od dziś do 29 maja ósmoklasiści mają czas, aby w elektronicznym systemie na stronie www.oswiatawradomiu.pl wskazać maksymalnie cztery szkoły, a w nich dowolną liczbę oddziałów. Listę wybranych oddziałów uczniowie powinni ułożyć w kolejności od najbardziej do najmniej preferowanego. Kandydaci muszą też złożyć w placówce pierwszego wyboru wniosek o przyjęcie do szkoły wraz z wymaganymi dokumentami. Wniosek podpisany przez kandydata i co najmniej jednego rodzica/opiekuna prawnego, będzie można złożyć osobiście w wersji papierowej lub drogą elektroniczną, ale tu warunkiem jest to, aby rodzic/opiekun wskazany we wniosku posiadał Profil Zaufany.

Między 31 maja, a 12 czerwca, dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie do szkół z oddziałami dwujęzycznymi, odbędzie się sprawdzian kompetencji językowych. Z kolei uczniowie ubiegający się o przyjęcie do szkół z oddziałami sportowymi lub szkół mistrzostwa sportowego oraz do szkół z oddziałami przygotowania wojskowego będą brali udział w próbach sprawności fizycznej w każdej szkole umieszczonej na liście preferencji.

W dniach od 3 do 10 lipca kandydaci będą musieli uzupełnić wnioski o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty. W tym czasie będzie też możliwa zmiana wybranych szkół i wniosku o przyjęcie.

Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostaną opublikowane 19 lipca, a do 24 lipca kandydaci będą mieli czas na potwierdzenie woli przyjęcia poprzez przedłożenie oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego.

W tym roku, w naborze prowadzonym drogą elektroniczną, uczestniczą także kandydaci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, ubiegający się o miejsce w oddziale integracyjnym. Logują się oni do systemu i składają wniosek w szkole pierwszego wyboru. Kandydatów kwalifikuje Komisja ds. rekrutacji na podstawie orzeczeń publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych poprzez analizę kompletu dokumentów (przede wszystkim orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego) ze szczególnym zwróceniem uwagi na zalecenia poradni oraz specyfikę funkcjonowania wynikającą z określonego typu niepełnosprawności. Oddziały integracyjne funkcjonują w czterech radomskich szkołach ponadpodstawowych. Są to: X Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Konarskiego, XI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica, a także Zespół Szkół Zawodowych im. mjr. Henryka Dobrzańskiego, gdzie powstaje klasa ze specjalnością technik usług fryzjerskich oraz Zespół Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług, gdzie w nowej klasie integracyjnej będą się kształcili przyszli technicy reklamy.

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych