Piątek 8 grudnia
Marii, Wirginii, Zenona
RADOM aktualna pogoda

Rezerwiści w 6MBOT - pierwsze wcielenie w ramach Aktywnej Rezerwy

dm, WOT 2022-12-13 18:01:00

To idealne rozwiązanie dla osób, które w przeszłości były związane z armią, a obecnie w dalszym ciągu chcą w niej służyć! W poniedziałek w 6. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej odbył się pierwszy nabór w ramach Aktywnej Rezerwy.

Aktywna rezerwa jest nową formą służby wojskowej. Tworzą ją osoby, które zgłosiły chęć pełnienia służby w aktywnej rezerwie, złożyły przysięgę wojskową i nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej oraz nie ukończyły 55 roku życia, a w przypadku osób posiadających stopień podoficerski lub oficerski – 63 roku życia. 

Do tego rodzaju służby mogą być powołani żołnierze, którzy w przeszłości byli żołnierzami zawodowymi, odbyli przeszkolenie wojskowe oraz pełnili terytorialną służbę wojskową, której z różnych przyczyn nie mogli kontynuować, a w dalszym ciągu chcą służyć Rzeczypospolitej Polskiej. 

- Aktywna rezerwa jest bardzo ciekawą formą połączenia służby wojskowej i życia prywatnego. Decydując się na taki rodzaj służby kierowałem się swoim zainteresowaniem wojskiem oraz możliwością nabywania nowych doświadczeń dzięki kadrze kierowniczej WOT - mówi 26-letni ppor. rez. Robert, który wziął udział w poniedziałkowym wcieleniu.  

Aktywna rezerwa przynosi obopólną korzyść - Brygada zyskuje przeszkolonych żołnierzy, natomiast żołnierze mogą pełnić służbę, skutecznie łącząc ją z życiem rodzinnym i zawodowym. W ramach pierwszego naboru do aktywnej rezerwy w 6MBOT zgłosiło się 10 żołnierzy. Wśród nowo wcielonych są m.in: dyrektor ds. projektów biznesowych czy technik żywienia. 

- Wszyscy kandydaci wcielani dziś do 6MBOT w ramach aktywnej rezerwy byli żołnierzami WOT. Z rozmów z nimi wynika, że główną przyczyną odejścia ze służby była trudność w pogodzeniu życia prywatnego i służby wojskowej. Często pracodawcy wymagali od nich większej dyspozycyjności - mówi płk Witold Bubak - dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej i dodaje: - Dzięki tej nowej formie służby, przez mniejsze zaangażowanie żołnierze będą mogli czynnie służyć państwu polskiemu.  

Zgodnie z Ustawą służba w aktywnej rezerwie pełniona jest na podstawie powołania na czas nieokreślony. Żołnierz powołany w ramach aktywnej rezerwy pełni służbę raz na kwartał, przez co najmniej 2 dni w czasie wolnym od pracy oraz jednorazowo, przez 14 dni, co najmniej raz na 3 lata. Okres pełnienia służby może być jednak większy, stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych. Służba ta może być pełniona również w trybie natychmiastowego stawiennictwa. 

Komentarze naszych czytelników

  • Stara fala

    2022-12-13 10:08:02

    Lepiej z jeżem mieć stosunek jak z rezerwą porachunek.

  • kot

    2022-12-13 14:52:29

    tak jest panie tygrysie

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych