Środa 22 maja
Heleny, Wiesławy, Romy
RADOM aktualna pogoda

Rekordowy przetarg MPK

dm, UM Radom, MPK 2024-04-28 07:05:01

20 fabrycznie nowych autobusów elektrycznych klasy maxi 12 m oraz 10 sztuk stacjonarnych ładowarek zajezdniowych o mocy 2 x 120 kW, zamierza kupić w ogłoszonym właśnie przetargu Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Radomiu. Będzie to zakup rekordowy, jeśli chodzi o zakres i orientacyjną kwotę transakcji, która może przekroczyć 90 mln zł brutto.

Zamówienie jest związane z realizacją przez MPK projektu pn. „Rozwój ekologicznego transportu publicznego w Radomiu poprzez zakup 20 autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą”, zgłoszonego do programu priorytetowego „Zielony transport publiczny Faza III” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Radomski projekt przeszedł pozytywnie ocenę formalną oraz ocenę merytoryczną i czeka na przyznanie dofinansowania, we wnioskowanej wysokości ponad 73 mln zł (65,9 mln zł dotacja oraz 7,4 mln zł preferencyjna pożyczka). – To dalszy ciąg ogromnych zmian jakie zachodzą w komunikacji publicznej w Radomiu. Już kilka lat temu mocno postawiliśmy na poprawę komfortu podróżowania oraz na ekologię. Stąd systematyczne zakupy m.in. nowocześnie wyposażonych autobusów elektrycznych. Oczywiście wykorzystujemy tu wszelkie możliwości pozyskiwania funduszy zewnętrznych, w tym unijnych. Dziś mogę z dumą powiedzieć, że należymy do krajowej, a nawet europejskiej czołówki. Autobusy nisko- lub zeroemisyjne już teraz stanowią ponad połowę taboru MPK i na tym nie kończymy, co pokazuje kolejny przetarg ogłoszony przez miejską spółkę – mówi prezydent Radosław Witkowski.  

Zgodnie ze specyfikacją techniczną nowe autobusy mają posiadać akumulatory o pojemności min. 480 kWh, co powinno zapewnić zmagazynowanie ilości energii umożliwiającej przejechanie co najmniej 300 km. Każdy z objętych przetargiem autobusów pomieści minimum 75 pasażerów, w tym 25 na miejscach siedzących. Dodatkowo będzie posiadać miejsce na wózek inwalidzki lub dziecięcy. Pojazdy będą klimatyzowane, w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażone w wyświetlacze LED i LCD, nagłośnienie do zapowiedzi kolejnych przystanków, monitoring, system liczenia pasażerów, trzy podwójne porty USB, umożliwiające pasażerom ładowanie baterii urządzeń mobilnych oraz kasowniki dotykowe, w tym jeden z funkcją terminala płatniczego. Dostawy autobusów następować będą sukcesywnie, w ciągu kolejnych 12 miesięcy od dnia podpisania umowy z wykonawcą zamówienia.

W najbliższych planach MPK jest pozyskanie kolejnych 10 lub 12 autobusów elektrycznych 12 m, które zakupi i przekaże Spółce Gmina Miasta Radomia, korzystając ze środków Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.

Obecnie MPK posiada 25 autobusów elektrycznych, co oznacza, że co czwarty autobus miejskiego przewoźnika, wyjeżdżający codziennie na ulice miasta to bezemisyjny, nowoczesny „elektryk”. Łączna wartość pozyskanych dotychczas przez MPK oraz Gminę Miasta Radomia dotacji, na zakup 25 autobusów elektrycznych, wynosi 54 mln zł, przy wartości zamówień 69 mln zł netto.

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych