Środa 12 czerwca
Janiny, Onufrego, Leona
RADOM aktualna pogoda

Prawie połowa uczniów szkół ponadgimnazjalnych nie wie, kto jest prezydentem Radomia!

M.G. 2014-03-09 08:00:00

Tak wynika z ankiet przeprowadzonych przez grupę młodzieży związaną z Parlamentem Młodzieży Miasta Radomia.  Trzy tygodnie temu, w ramach projektu ''Masz głos masz wybór'', przedstawiciele parlamentu  przeprowadzili ankietę sprawdzającą wiedzę o władzach naszego miasta wśród 100 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Wyniki są zaskakujące.

- W ankietach pytaliśmy o znajomość radnych, prezydenta czy wiceprezydenta ds. edukacji. Jak się okazuje stan niewiedzy o kluczowych osobach w naszym samorządzie jest ogromny - mówi Mateusz Wojcieszak - jeden z organizatorów.

Wśród stu ankietowanych nikt nie potrafił wskazać numeru swojego okręgu wyborczego, a jedynie pięć osób potrafiło wskazać dokładnie radnych ze swojego okręgu. - Również pytanie o znajomość jakiegokolwiek radnego naszego miasta okazało się zbyt trudne - tylko 25 ankiet zostało w tym punkcie wypełnionych poprawnie. Najczęściej uczniowie wskazywali radnego Szprendałowicza, Adamca i Kowalskiego. Sporadycznie pojawiał się radny Marek Golka oraz Włodziemierz Bojarski - informuje Mateusz Wojcieszak.

Tylko 9 osób dobrze wskazało przewodniczącego Rady Miasta i co może dziwić najbardziej, tylko 54 uczniów prawidłowo odpowiedziało na pytanie kto jest prezydentem miasta. Jednocześnie osoby realizujące projekt sprawdziły, jak radni komunikują się z mieszkańcami przez internet. Z danych przez nich uzyskanych wynika, że tylko 16 z 28 radnych (57%) posiada konta na Facebooku (niekoniecznie aktualne i przeznaczone do działalności publicznej), tylko jeden radny posiada stronę publiczną (fan page) oraz że tylko trzech radnych założyło konta na portalu Twitter, z czego tylko jedno jest aktualne.

Jedynie ośmiu radnych w pewnym okresie czasu prowadziło swoje strony internetowe czy blogi. Niestety w większośći tylko do czasu wyborów, po których politycy przestali je aktualizować.
 
- Wnioski narzucają się same - brak podstawowej wiedzy o samorządzie terytorialnym nie jest winą złego systemu edukacji czy ignorancji uczniów. Problem polega na braku jawności i dostępności radnych. Jeszcze do niedawna z trudem można było uzyskać prywatny telefon, czy email radnego. Nowe media, portale społecznościowe ciągle są tematem tabu, zagadką dla wielu z naszych samorządowców - uważa Mateusz Wojcieszak.

Co zrobić, żeby było lepiej?


- Pożytkując publiczne pieniądze radni sami powinni wyznaczyć sobie dobre standardy otwartości poprzez m.in. udostępnianie swoich danych kontaktowych, spotkania z mieszkańcami (młodzieżą) w szkołach, przeniesienie dyżurów z urzędu do miejsc często uczęszczanych - kawiarnie, biblioteki, a także poprzez obecność radnych na portalach społecznościowych, zakładanie blogów i wykorzystywane innych kanałów dotarcia (Twitter, Instagram). Działania podjęte przez naszą grupę, m.in. aplikacja mobilna "Poznaj swoich radnych!", mają im w tym pomóc - dodaje Wojcieszak.

Badanie przeprowadzone zostało w Zespole Szkół Elektronicznych, XI Liceum Ogólnokształcącym i VI Liceum Ogólnokształcącym, wśród uczniów z drugich i trzecich klas. Anonimowe ankiety przeprowadzono w warunkach kontrolowanej samodzielności, zgodnie z obowiązującymi normami.

Zdaniem Mateusza Wojcieszaka wyniki ankiety są obiektywne i wiarygodne. - Nie słyszeliśmy o głosach, że ankieta została potraktowana niepoważnie. Tylko trzy arkusze zawierały odpowiedzi typowe dla szkolnych żartów - wyjaśnia.

Jak już informowaliśmy, grupa Parlamentu Młodzieży Miasta Radomia i władze Radomia zostały laureatami Nagrody Super Samorząd 2013. Nagroda Super Samorząd przyznawana jest w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór - za wykonanie zadania, którego realizacja wymaga zaangażowania zarówno lokalnych władz, jak i mieszkańców. Radomski Parlament Młodzieży i władze miasta wyróżniono za mobilną aplikację na smartfony "Poznaj swoich radnych".

Nagroda ''Super Samorząd'' jest przyznawana najskuteczniejszym uczestnikom akcji - ''Masz głos masz wybór'' – tym, którzy nie tylko doprowadzą do konkretnej zmiany, ale także do ścisłej współpracy mieszkańców z lokalnymi władzami. Radomska Grupa Parlament Młodzieży zrealizowała zadanie Dostępni Samorządowcy. W jej ramach grupa młodzieży m.in. zorganizowała debatę z radnymi miejskimi, której celem było wypracowanie rozwiązań, dzięki którym mieszkańcom łatwiej będzie kontaktować się z lokalnymi władzami. Zgłoszono także wiele ciekawych pomysłów, które w najbliższej przyszłości zostaną zrealizowane. Stworzono również mobilną aplikację na telefony komórkowe „Poznaj swoich radnych”. Zawiera ona sylwetki radnych, dane kontaktowe i podstawowe informacje o Urzędzie Miejskim i Parlamencie Młodzieży.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych