Niedziela 14 lipca
Marcelina, Ulryka, Bonawentury
RADOM aktualna pogoda

Powstają branżowe centra umiejętności

dm, UM Radom 2023-11-29 14:52:00

W Radomiu powstają dwa branżowe centra umiejętności. Będą to ośrodki kształcenia kadr dla nowoczesnej gospodarki. Jedno z centrów będzie się specjalizowało w dziedzinie automatyki przemysłowej i będzie funkcjonowało w pomieszczeniach Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Kościuszki. Drugie, powstające w Zespole Szkół Budowlanych, będzie szkoliło specjalistów z zakresu prac wykończeniowych. W obu miejscach trwają prace związane z przygotowaniem pomieszczeń, a Rada Miejska przyjęła uchwały w sprawie utworzenia obu centrów i ich włączenia w struktury macierzystych placówek oświatowych.

– To nasz kolejny krok jeśli chodzi o rozwój kształcenia zawodowego w mieście. Już kilka lat temu wdrożyliśmy system kształcenia dualnego dający uczniom możliwość łączenia nauki w szkole ze zdobywaniem praktycznych umiejętności u pracodawców. Teraz tworzymy dwa branżowe centra umiejętności, z których oferty będą mogli korzystać uczniowie, studenci, a także nauczyciele, wykładowcy i pracownicy branż – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Branżowe centra umiejętności będą prowadzić szkolenia zawodowe, które mają uzupełnić dotychczasowe formy pozaszkolnego kształcenia ustawicznego. Będą przygotowywały kadry oraz dopasowywały umiejętności i kwalifikacje przyszłych pracowników do wymogów rynku.

W całym kraju ma powstać ponad 120 branżowych centrów umiejętności. Każde z nich będzie się specjalizowało w innej dziedzinie. Dwa radomskie projekty, w konkursie ogłoszonym przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, uzyskały dofinansowania w łącznej kwocie ponad 26 mln zł. Pieniądze są przeznaczone na adaptację pomieszczeń oraz zakup niezbędnego wyposażenia. – Oba nasze projekty zostały bardzo wysoko ocenione. Jestem przekonana, że ich realizacja zakończy się sukcesem, zwłaszcza, że w obu zawodach poszukiwani są specjaliści. Jestem przekonana, że Radom zaistnieje na ogólnopolskiej mapie oświatowej jako miejsce, w którym kształcenie zawodowe odbywa się na najlepszym sprzęcie i w oparciu o najlepsze rozwiązania organizacyjne – mówi zastępca prezydenta Katarzyna Kalinowska.

Pierwsze zajęcia w branżowych centrach umiejętności są planowane już na początku przyszłego roku.

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych