Niedziela 3 marca
Maryny, Kunegundy, Pakosława
RADOM aktualna pogoda

Pomysł na bezrobocie? Spółdzielnia socjalna i choinki

mbas 2013-11-18 14:15:00

Pięć pań z regionu radomskiego postanowiło walczyć z bezrobociem na swój własny sposób. Od kilkuanstu tygodni działają w ramach Spółdzielni Socjalnej ''Zielona Igiełka'' i produkują podstawy pod wieńce, choinki oraz stroiki świąteczne.  

Foto: mbas

Na ul. Słowackiego praca nad choinkami idzie pełną parą. Uśmiechnięte panie przy pomocy specjalnej maszyny produkują gałązki do choinek, które następnie montują na drewnianych ''stojakach''. Całość stoi mocno dzięki podstawie z kleju gipsowego. - Nasze choinki są niejako wyjątkowe, bo nie są w całości sztuczne. Dla tych bardziej leniwych proponujemy już gotowe z ozdobami. Dla tych, którzy chcą są sami wykazać się kreatywnością mamy też ''gołe'' egzemplarze - słyszymy.

W sali spółdzielni możemy znaleźć dziesiątki gotowych podstaw pod wieńce, choinek i najróżniejszych ozdób. Spółdzielnia prowadzi sprzedaż zarówno hurtową, jak i detaliczną.

Dlaczego ''Zielona Igiełka''? - Wystarczy spojrzeć na to co robimy i wszystko staje się jasne. Na razie koncentrujemy się na wieńcach i choinkach, ale zamierzamy również szyć: obrusy i inne ozdoby, a w najbliższym czasie kostiumy karnawałowe dla dzieci - zapowiadają ''Igiełki''.

W zbliżającym się sezonie hitem wśród przebrań dla dziewczynek mają być te wzorowane na serialu Monster High, w przypadku chłopców będzie dominować ''klasyka'' z Batmanem na czele.

Panie od ''Zielonej Igiełki'' poznały się w trakcie jednego z projektów realizowanych przez Fundację Rozwój Aktywność Społeczność. Fundacja działa od 2010 roku i zajmuje się wspieraniem działalności organizacji pozarządowych w subregionie radomskim.

- Mamy duże doświadczenie, nasz zespół od lat zajmuje się tą tematyką. Doradzamy w sprawach związanych ze stowarzyszeniami czy fundacjami. Organizujemy szkolenia czy kursy zawodowe. Staramy się zaktywizować nasze społeczeństwo - tłumaczy Aldona Metlerska z Fundacji Rozwój Aktywność Społeczność.

Wśród szkoleń organizowanych przez fundację znalazły się te dotyczące mediacji, sposobów rozwiązywania konfliktów, sposobów pozyskiwania funduszy czy obowiązków fundacji. Odbyły się także kursy komputerowe oraz zawodowe w zakresie florystyki, operowania wózkami widłowymi, opiekowania się osobami starszymi czy prowadzenia kadr i płac.

- Staramy się wprowadzać bezrobotnych na rynek pracy. Zapewnić im opiekę, przygotowanie psychologiczne i merytoryczne. Przedstawiamy wszelkie możliwości związane z samozatrudnieniem - wyjaśnia Aldona Metlerska.

''Zielona Igiełka'' to efekt realizowanego przez spółdzielnię projektu. - Wśród osób, które nas odwiedzają znalazły się chętne na spróbowanie czegoś nowego. Początkowo miały to być dwie grupy, ale część osób otworzyła własną działalność. Pięć z naszych pań tak doskonale się ze sobą dogadywało, że zaufały sobie na tyle, że zdecydowały się na stworzenie spółdzielni. W tym wszystkim pomagało nam stowarzyszenie z Warszawy, które zapewniło odpowiednie środki finansowe - opowiada Aldona Metlerska.

Na rozpoczęcie działalności spółdzielnia dostała jednorazową dotację - 100 tys. zł, za którą zakupiono m.in. maszynę do produkcji sztucznych gałązek. Ponadto przez pół roku otrzymują dofinansowanie w wyskości 1000 zł na osobę. Później będą musiały utrzymać się w warunkach rynkowych. - Konkurencja jest wszędzie, ale jesteśmy dobrej myśli - słyszymy.

- Uważam, że trzeba wspierać takie inicjatywy. Dlatego zachęcam do kupowania u pań z ''Igiełki''. Pamiętajmy, że to spółdzielnia socjalna, a jeśli uda im się rozwinąć, to część zysków będą przeznaczały na działalność w ramach trzeciego sektora. To działalność łącząca cechy przedsiębiorstwa i organizacji porzarządowej - mówi Aldona Metlerska.

Fundacja organizuje także wizyty studyjne w miejscach tego typu. Ważne jest żeby pokazywać na konkretnych przykład, że można coś zrobić. - To idealne rozwiązanie dla osób, które nie czują się na tyle na siłach, by samemu rozpoczynać działalność - zachwala Metlerska.

Produkty ''Zielonej Igiełki'' można na razie kupować w siedzibie na ul. Słowackiego, od grudnia ich stoisko znajdziemy na ''Korei'', a przed samymi świętami na kiermaszu Urzędu Miasta.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy?  POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych