Niedziela 3 grudnia
Franciszka, Ksawerego, Lucjusza
RADOM aktualna pogoda

Po raz siódmy w Radomiu przyznano stypendia Polish Orphans Charity [ZDJĘCIA]

mag 2013-09-03 15:17:00

We wtorek, w Urzędzie Stanu Cywilnego odbyło się wręczenie 14 stypendiów artystycznych ufundowanych przez kanadyjską fundację Polish Orphans Charity.  

foto: M.Głogowska

Stypendia w wysokości 1000 dolarów (tj. prawie 3 tysiące zlotych netto) przyznane zostały  dzieciom i młodzieży szczególnie uzdolnionej, znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej, życiowej lub rodzinnej. Te stypendia są bardzo potrzebne, bo pozwalają spełniać marzenia, jak przyznają ich laureaci.

- Od 7 lat gram na instrumentach prekusyjnych, skończyłem pierwszy stopień szkoły muzycznej. Pieniądze ze stypendium chciałbym przeznaczyć na zakup instrumentów muzycznych takich jak talerze czy bębenek - mówi Marcin Madejski - stypendysta.

- Interesuję się tańcem, grafiką komputerową, fotografią, sztuką. Ostatnio zaczęłam się zajmować także sztukami walki - boksem. Muszę przyznać, że czasem jest trudno połączyć tyle zainteresowań. Nie zawsze też wystarcza pieniędzy na ich rozwijanie. Sprzęt fotograficzny i programy są bardzo kosztowne, dlatego jestem bardzo wdzięczna, że przyznano mi to stypendium. Chciałabym je przeznaczyć na aparat  fotograficzny i program graficzny - mówi Angelika Wiśniewska - stypendystka, uczennica Zespołu Szkół Plastycznych. 

- Nasza fundacja oprócz stypendiów cały czas finansuje także budowę ogródków jordanowskich i placów zabaw. Jesteśmy bardzo nietypową fundacją, bo nie mamy nawet konta w Polsce, ani pracowników. Wszyscy działają wolontarystycznie - tłumaczy Krzysztof Gajewski, pełnomocnik fundacji Polish Orphans Charity w Polsce.

Na zakończenie spotkania stypendyści wręczli swoje prace - obrazy i podziękowania organizatorom i sponsorom programu stypendialnego.

Krzysztof Gajewski, zapowiada, że jeszcze w tym roku ogłoszony będzie drugi nabór, w którym przyznanych zostanie 8 stypendiów. - Chcemy jeszcze poszukać dzieci, które są w trudnej sytuacji, ale są uzdolnione, dlatego planujemy w tym roku ogłosić drugi nabór. Cieszę się bo bardzo dobrze  rozwija się współpraca z kolejnymi miastami. W tej chwili dochodzimy do trzechsetnego stypendium -  mówi Gajewski.

Pieniądze na stypenia pochodzą z darowizn z Kanady i z balów charytatywnych, które są organizowane dla Polonii, ale także od prywatnych darczyńców.

W uroczystym spotkaniu udział wzięli m.in. członkowie kapituły, przedstawiciele Fundacji Polish Orphans Charity, poseł Radosław Witkowski, wiceprezydent Ryszard Fałek, sekretarz miasta - Rafał Czajkowski, skarbnik miasta - Sławomir Szlachetka, Teodora Słoń - radna, ks. Grzegorz Wójcik - dyrektor Caritas, Krzysztof Marek - wiceprezydent Katowic, fundatorzy oraz stypendyści z rodzicami.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych