Wtorek 23 lipca
Bogny, Sławosza, Żelisława
RADOM aktualna pogoda

Otwarcie lotniska w Radomiu. Gdzie będzie można polecieć?

dm, portalsamorzadowy.pl 2023-04-27 09:46:00

Dziś odbędzie się oficjalne otwarcie lotniska Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 Roku. Wieczorem w Radomiu wyląduje pierwszy samolot pasażerski - będzie to lot z Paryża.

Lotnisko Warszawa-Radom jest w stu procentach gotowe na przyjęcie pierwszych pasażerów

O tym, że lotnisko w Radomiu gotowe jest do startu rzeczniczka Polskich Portów Lotniczych (PPL) Anna Dermont zapewniała już ponad tydzień temu. "Trzydniowe testy pasażerskie, w których uczestniczyło ponad 1000 osób, w tym służby lotniskowe i państwowe potwierdziły, że lotnisko Warszawa-Radom jest w stu procentach gotowe na przyjęcie pierwszych pasażerów" - mówiła Dermont.

Wybudowany niemalże od podstaw port lotniczy szczyci się m.in. nowoczesnym terminalem o powierzchni 30 tys. m. kw. W budynku oprócz stanowisk check-in czy kontroli bezpieczeństwa, znajdzie się duża i komfortowa strefa komercyjna z restauracjami, kawiarniami, sklepami duty free, pokojami opieki nad dziećmi i placami zabaw. Według PPL terminal będzie mógł na początku działalności lotniska przyjąć ok. 1 mln pasażerów w ciągu roku, a docelowo nawet ponad 3 mln osób rocznie.

Dokąd można polecieć z lotniska w Warszawa-Radom?

Z Radomia można polecieć na rodzinne wakacje lub w podróż biznesową. PLL LOT oferuje regularne połączenia do Paryża, Rzymu, Prewezy, Tirany i Warny. Wypoczynek wakacyjny z wylotem z Radomia organizuje także 9 biur podróży: Coral Travel, Exim Tours, Greckie Podróże, ITAKA, Nekera, Rainbow, Rego-Bis, Sun&Fun Holidays czy TUI. Touroperatorzy na wakacje lotami czarterowymi zabiorą pasażerów m.in. do Antalyi, Burgas, ale też Warny i Tirany.

"W przypadku kierunków czarterowych możemy spodziewać się większej elastyczności, ponieważ biura podróży dopasowują ofertę do zainteresowania rynku. Z pewnością w wakacyjnej ofercie pojawią się jeszcze najpopularniejsze kierunki wakacyjne w regionie Morza Śródziemnego, czyli Turcja, Grecja, czy Tunezja" - powiedziała rzeczniczka PPL.

Infrastruktura lotniska umożliwia przyjmowanie najpopularniejszych samolotów, jakimi operują przewoźnicy czarterowi i niskokosztowi, czyli A320 lub B737, ale także większe maszyny - jak B787 dreamliner.

Pomiędzy warszawskim Okęciem a lotniskiem Warszawa-Radom będą kursować shuttle busy

Z myślą o podróżnych dojeżdżających do Radomia z Warszawy, PPL uruchamia od czwartku shuttle busy, które będą kursować pomiędzy warszawskim Okęciem a lotniskiem Warszawa-Radom. Do 15 maja, w ramach promocji, przejazdy w obu kierunkach będą bezpłatne. Rozkład kursów dostosowany jest do aktualnej siatki połączeń lotniska Warszawa-Radom.

Do połowy maja darmowy będzie także parking na lotnisku w Radomiu. Pod terminal podjeżdżać będą też kursujące z radomskiego dworca PKP autobusy dwóch linii 5 i 14. To opcja dla osób, które wybiorą dojazd na lotnisko Warszawa-Radom z innych miasta koleją.

Port lotniczy w Radomiu rozpoczął działalność w maju 2014 r. Przez krótki czas loty z tego miasta odbywały się m.in. do Rygi, Berlina, Wrocławia i Lwowa. Było to jedyne lotnisko użytku publicznego w Polsce, które powstało bez wsparcia unijnego. Miasto zainwestowało w jego utworzenie ponad 100 mln zł. Po ogłoszeniu przez sąd w 2018 r. upadłości miejskiej spółki Port Lotniczy Radom, lotnisko kupiły Polskie Porty Lotnicze (PPL) i wybudowały je prawie od nowa. Inwestycja kosztowała ok. 800 mln zł.

Lotnisko Warszawa-Radom ma być portem komplementarnym dla Okęcia, ponieważ - jak wielokrotnie podkreślały władze PPL - przepustowość warszawskiego portu jest na wyczerpaniu.

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych