Środa 4 października
Rozalii, Franciszka, Edwina
RADOM aktualna pogoda

Obchody 84. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

dm, UM Radom 2023-09-02 08:43:00

Z udziałem parlamentarzystów, władz miasta, służb mundurowych oraz organizacji społecznych w Radomiu odbyły się obchody 84. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. 

W kościele garnizonowym została odprawiona uroczysta msza św., po której odbyła się oficjalna część uroczystości. Wiceprezydent Radomia Marta Michalska Wilk przypomniała, że w ciągu sześciu lat wojna pochłonęła dziesiątki milionów ofiar, zarówno żołnierzy, jak i ludności cywilnej, a świadkiem koszmaru masowych straceń, w których zginęło z ręki okupanta wiele tysięcy osób, był też Radom i okolice.

– Miejsca takie, jak Firlej, Cerekiew, Kosów, Michałowice, Kończyce, Wincentów, gdzie  dokonane zostały mordy zbiorowe, dziś otaczamy czcią, oddając hołd pomordowanym – mówiła Marta Michalska-Wilk. Podkreśliła, że 1 września to nie tylko dzień w którym przypominamy o dramacie milionów ofiar nazizmu, ale też ta data to dla nas wszystkich przestroga, tym ważniejsza, że po latach znów w Europie trwa wojna. – Znów za rozlewem krwi, za tragedią wielu tysięcy rodzin, za bólem i cierpieniem stoi ideologia zła. Ideologia oparta na dzieleniu na lepszych gorszych. Ideologia wykluczająca ludzi o innych poglądach, ludzi innego pochodzenia czy innego wyznania. Dlatego warto abyśmy w tym szczególnym dniu, pochylając głowy nad grobami poległych w czasie II wojny światowej zastanowili się nad tym co my, współcześni możemy zrobić, by nie dopuścić do eskalacji zła. Nie możemy pozostawać obojętni na jakiekolwiek przejawy ksenofobii, braku tolerancji czy prób odzierania innych z ludzkiej godności. Dziś obserwujemy jak nieukarane zło odrodziło się na wschodzie . W obliczu tych zagrożeń naszym wspólnym zadaniem jest więc także współdziałanie mające na celu powstrzymanie agresora. Musimy każdego dnia troszczyć się o trwałość naszych politycznych i militarnych międzynarodowych sojuszy oraz poszanowanie wartości, na których zbudowana jest Europa. To fundamenty naszego bezpieczeństwa i naszej wolności.  To coś o czym marzyli i o co walczyli nasi przodkowie – podkreśliła wiceprezydent Radomia.

Na zakończenie uroczystości przed kościołem garnizonowym został odczytany Apel Pamięci, a następnie zostały złożone kwiaty przy płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych