Wtorek 25 czerwca
Łucji, Wilhelma, Albrechta
RADOM aktualna pogoda

Obchody 78. rocznicy akcji rozbicia więzienia w Radomiu

dm, UM Radom 2023-09-09 10:32:00

W naszym mieście odbyły się obchody 78. rocznicy akcji rozbicia więzienia w Radomiu przez oddziały podziemia niepodległościowego pod dowództwem por. Stefana Bembińskiego „Harnasia”. Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod tablicą umieszczoną przy ul. Malczewskiego 1, upamiętniającą wydarzenie, które miało miejsce 9 września 1945 roku. Następnie została odprawiona msza św. w kościele garnizonowym, a kolejna część uroczystości odbyła się pod pomnikiem Armii Krajowej Okręgu „Jodła” przy ul. Niedziałkowskiego.

– Jak co roku oddajemy dziś hołd bohaterskim uczestnikom wydarzenia, które zapisało się na kartach historii walki o wolną Polskę. To historia ludzi, którzy dla Ojczyzny narażali własne życie. Ludzi, dla których walka o wolną Polskę była najwyższym nakazem. Dziękuję wszystkim tym, którzy pamięć o bohaterach tamtego czasu, o ludziach wiernych swojej Ojczyźnie przez lata pielęgnowali – mówiła wiceprezydent Marta Michalska-Wilk.

9 września 1945 roku, grupa około 150 żołnierzy antykomunistycznego podziemia, pod dowództwem Stefana Bembińskiego „Harnasia”, nie bacząc na niebezpieczeństwo przeprowadziła akcję, w wyniku której z więzienia UB zostało uwolnionych około 300 osób. Najwyższą ofiarę poniosło wówczas trzech żołnierzy Armii Krajowej. Wielu trafiło później do więzienia.

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych