Wtorek 5 grudnia
Saby, Kryspiny, Wilmy
RADOM aktualna pogoda

Nowe jezdnie, chodniki, drogi dla rowerów... MZDiK podsumował rok

dm, MZDiK 2023-01-03 21:30:00

Powstały nowe jezdnie, chodniki, drogi rowerowe i sygnalizacje świetlne. Zmieniły się też trasy niektórych linii autobusowych. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji podsumował 2022 rok.

autor: UM Radom

Z nowych nawierzchni mogą cieszyć się mieszkańcy kilku dróg w różnych częściach Radomia. Najważniejszą inwestycją była przebudowa ulicy Wolność w Śródmieściu (od Reja do Wernera) wraz z końcówką ulicy Warzywnej. Przybyło tam miejsc postojowych, a cały przyległy obszar został objęty strefą ograniczonej prędkości Tempo 30. W ramach tzw. zadań czynowych, to znaczy współfinansowanych przez zainteresowanych mieszkańców bądź zarządców terenów, zostały przebudowane ulice: Cicha na Plantach (od Zakrętu do Chałubińskiego), droga przed blokiem przy Filtrowej 13 w Śródmieściu, odnogę Godowskiej na pograniczu Godowa i Malczewa, Paciaka na Janiszpolu (od Słowackiego do Bieszczadzkiej), a ponadto cała ulica Tylną we wschodniej części Oboziska. Radomski Program Drogowy, polegający na utwardzaniu nawierzchni, objął w 2022 roku ulice Dobrą i Janowską na Kapturze, Godowską na pograniczu Godowa i Młodzianowa (od Wiejskiej do Radostowskiej), część Niemcewicza na Glinicach, Pośrednią na Wośnikach (od Bulwarowej do Czereśniowej), Sławną na Halinowie i Torfową na Obozisku.

Rowerzyści nie muszą już korzystać z jezdni na fragmentach ulic 11 Listopada na osiedlu XV-lecia (od Zbrowskiego do Chrobrego), Beliny-Prażmowskiego w Śródmieściu (od ronda Mikołajczyka do Traugutta) i Limanowskiego, również w Śródmieściu (od ronda Kisielewskiej do Wałowej). W ramach budżetu obywatelskiego powstały tam asfaltowe drogi dla rowerów. Pod koniec roku podobna inwestycja była wykonana przy Chrobrego na osiedlu XV-lecia (od 11 Listopada do okolic ronda Sybiraków). Przy okazji każdego z tych zadań powstawały także nowe chodniki. Były też oddzielne inwestycje, mające na celu poprawę komfortu poruszania się pieszych. Trotuary z kostki powstały przy: Miłej na osiedlu XV-lecia (zachodnia strona od Kusocińskiego do Sowińskiego), Chałubińskiego na Plantach (od Narutowicza do parku) oraz Rapackiego (od Chrobrego na osiedlu Akademickim do Sempołowskiej na Gołębiowie II).

Warto wspomnieć, że nowe nawierzchnie jezdni i chodników pojawiały się nie tylko przy okazji inwestycji drogowych, lecz również wodociągowo-kanalizacyjnych. Po zakończonych robotach spółki Wodociągi Miejskie wykonawcy musieli bowiem odtwarzać rozkopane uprzednio odcinki. Tak było między innymi na fragmentach ulic Białej, Błotniej, Kośnej, Konopnickiej i Słowackiego na Glinicach, Chłodnej na Kapturze, Zbrowskiego na osiedlu Nad Potokiem, Wiejskiej na Młodzianowie oraz Okulickiego na pograniczu Zamłynia i Kaptura. Część z tych zadań nadal jest na etapie realizacji.

Wzbudzaną sygnalizację świetlną zainstalowano na przejściu dla pieszych przez ulicę 25 Czerwca w Śródmieściu (przy Zespole Szkół Muzycznych). Podobne światła - tyle że i dla pieszych, i dla rowerzystów - pojawiły się także na przejściu i przejeździe przez ulicę Maratońską na pograniczu Halinowa i Zamłynia (w sąsiedztwie ulicy Podhalańskiej). Sygnalizację na ulicy Mieszka I wybudował natomiast inwestor nowego sklepu meblowego na Brzustówce, a na ulicy Lubelskiej (na skrzyżowaniu z drogą dojazdową do parkingu lotniska) - Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze.

W celu poprawy bezpieczeństwa ruchu, w tym zwłaszcza pieszych, powstały wyniesione przejścia na ulicach Radomskiego na Ustroniu, Rapackiego na osiedlu Akademickim, Białej na Glinicach i Żelaznej na Potkanowie. Na kilku innych ulicach w mieście powstały poza tym progi zwalniające.

Przy ulicach Żeromskiego, 25 Czerwca i Waryńskiego w Śródmieściu powstały klomby z krzewami i drzewami. Zlikwidowano dzięki temu "wyspy ciepła", czyli duże betonowe powierzchnie, które latem szybko się nagrzewają. Jednak przede wszystkim poprawiło się bezpieczeństwo pieszych, ponieważ dzięki temu wyeliminowane zostało parkowanie samochodów w niedozwolonych miejscach przed przejściami. Warto tu dodać, że żadne istniejące legalne miejsce postojowe nie zostało z tego powodu zlikwidowane.

Nowe oświetlenie uliczne zostało zainstalowane między innymi przy ulicach Perzanowskiej, Drzymały i Sołtykowskiej. Kilka przejść dla pieszych na Południu zostało z kolei doświetlonych (zadanie z budżetu obywatelskiego).

W radomskiej komunikacji miejskiej najważniejsze zmiany to skierowanie części kursów linii 26 do Jedlni-Letniska oraz uruchomienie nowej linii 27 do Skaryszewa. W obu przypadkach stało się to na wniosek samorządów tych gmin - na mocy zawartych z nimi porozumień. Wśród innych korekt warto też wymienić skierowanie wszystkich kursów linii 8 na Wośniki, zmianę trasy linii 10 (jazda przez ulice 11 Listopada, Zbrowskiego, Żółkiewskiego, Holszańskiej i Fołtyn) oraz uproszczenie przebiegu trasy linii 16 (poprzez wycofanie jej z Toruńskiej).

Nowe wiaty przystankowe pojawiły się przy ulicach: Czarnoleskiej, Wierzbickiej i Warsztatowej na Południu, zaś przy ulicach Beliny-Prażmowskiego i 11 Listopada stojące do tej pory zadaszenia zostały wymienione na nowe - z podświetlanymi gablotami. Ustawiono także kilkanaście nowych słupków przystankowych, zgodnych z wytycznymi Systemu Informacji Miejskiej. Przy ulicy Szydłowieckiej powstała para nowych przystanków.

Wiosną został rozbudowany System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Na tablicach przystankowych i w aplikacji myBus pojawił się nowy piktogram: gwiazdka. Wskazywał on w sezonie letnim autobusy wyposażone w klimatyzację.

Komentarze naszych czytelników

 • Mieszkaniec

  2023-01-02 20:42:08

  Ci z MZDiK powinni dawno siedzieć.

 • Do PIS.

  2023-01-03 00:16:41

  Dlaczego w TELEEXPRESIE,TVP1,TVP2 lub TVP INFO parzy was nazwa RADOM.

 • kierowca

  2023-01-03 11:20:36

  owe dziury w drogach których nie ma kto remontować bo piniedzy nie ma bo na stadion musza byc. miasto całe lato zarastało chwastami. 

 • lucjan

  2023-01-03 19:32:46

  70 lat KOmuchom zajęło,wyremontowanie jednej ulicy.

 • PO to dno

  2023-01-03 22:48:33

  Teatr 20 lat budowali.

 • du

  2023-01-07 05:58:15

  Do MZDIK  stopery na skrzyżowaniach proszę instalować takie jak na Słowackiego. A temu ze stowarzyszenia naukowego zadać problem badania przepustowości na skrzyżowaniach bo chyba się nudzi jak go Struzik pogonił.

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych