Środa 19 czerwca
Gerwazego, Protazego, Borzysława
RADOM aktualna pogoda

Nowa nazwa radomskiej uczelni

dm 2023-09-02 08:50:00

Od 1 września największa radomska uczelnia nosi nazwę Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego.

– Nie jest to tylko zmiana nazwy, ale też podniesienie statusu uczelni. Spełniło się tym  samym marzenie wielu pokoleń absolwentów radomskiej Alma Mater i mieszkańców Radomia – powiedział rektor Uniwersytetu Radomskiego prof. Sławomir Bukowski. Przypomniał jednocześnie, że uzyskanie wyższego statusu wymagało spełnienia szeregu wymogów formalnych. Uniwersytet może się pochwalić kategorią B+ w dziewięciu dyscyplinach naukowych, w których posiada pełne uprawnienia akademickie czyli prawa nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego.  

– Serdecznie gratuluję sukcesu całej akademickiej społeczności, w tym jej liderowi prof. Sławomirowi Bukowskiemu. Bardzo się cieszę z rozwoju radomskiej uczelni, bo to jeden z warunków rozwoju gospodarczego i społecznego naszego miasta – mówił podczas oficjalnego odsłonięcia tablicy z nową nazwą uczelni, prezydent Radosław Witkowski. Nie krył, że czuje też osobistą satysfakcję. – W 2012 roku byłem posłem sprawozdawcą ustawy, która umożliwiła tworzenie uniwersytetów przymiotnikowych. Trzy lata później, już jako prezydent Radomia, w rozmowach z ówczesnym ministrem Jarosławem Gowinem, miałem okazję wesprzeć starania UT-H o utworzenie kierunku lekarskiego. To były dwa ważne momenty w historii uczelni. Życzę, by kolejne lata obfitowały w sukcesy zarówno dla dobra studentów, jak i całego miasta – powiedział prezydent.

Przypomnijmy, że uczelnia, która od dziś funkcjonuje pod nazwą Uniwersytet Radomski powstała w 195o roku jako Wieczorowa Szkoła Inżynierska w Radomiu. W 1967 roku została przekształcona w Kielecko-Radomską Wieczorową Szkołę Inżynierską. Kolejne etapy rozwoju uczelni to Politechnika Świętokrzyska, Wyższa Szkoła Inżynierska, Politechnika Radomska, a ostatnio Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny. Obecnie w strukturze Uniwersytetu Radomskiego działa 8 wydziałów. Studenci kształcą się na ponad 30 kierunkach.

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych