Czwartek 22 luty
Małgorzaty, Marty, Piotra
RADOM aktualna pogoda

Nowa Lewica o okrągłym stole ws. psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej

cir 2023-05-31 08:27:00

Dożyliśmy niechlubnych czasów, w których samobójstwo jest jedną z głównych przyczyn zgonów dzieci i młodzieży w Polsce. W samym tylko województwie mazowieckim w 2022 roku odnotowano 71 prób samobójczych dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 18 roku życia, z czego 9 młodych osób straciło życie – poinformowała na początek konferencji prasowej zorganizowanej przez Nową Lewicę przed Radomskim Szpitalem Specjalistycznym, Małgorzata Ziemnicka.

- Rządzący zamiast wreszcie, choć w części rozwiązać ten palący problem, jakim jest tragiczny stan psychiatrii w naszym kraju, od wielu lat jedyne co robią, to debatują, robią szumne zapowiedzi reform, z których ostatecznie nic nie wynika. A z roku na rok coraz więcej dzieci zmaga się z problemami psychicznymi i odbiera sobie życie - stwierdziła Małgorzata Ziemnicka.

Radom, jako prawie 200-tysięczne miasto, nie ma własnego stacjonarnego, całodobowego oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży, w którym można by było przeprowadzać kompleksową diagnostykę i następnie kierować na leczenie ambulatoryjne. W sytuacjach nagłych, stanu zagrożenia życia, młodzi pacjenci wożeni są do szpitali w Konstancinie, Warszawie, czy Józefowie koło Warszawy. Często wożeni są przez wiele godzin od szpitala do szpitala, bo te są tak przeładowane, że nie ma w nich już nawet miejsca na rozłożenie materaca na korytarzu. A na przyjęcia planowe czeka się długie miesiące.

- Tragiczny stan polskiej psychiatrii to nie tylko brak odpowiedniej ilości oddziałów, szpitali. To wiele różnych problemów związanych zarówno z sytuacją kadrową, finansową, jak i systemową. Dlatego też zwrócimy się do Prezydenta Miasta z apelem o podjęcie działań zmierzających do uruchomienia w naszym mieście oddziału leczniczego, w którym dzieci i młodzi mieszkańcy Radomia i okolic, borykający się z problemami psychicznymi, mogliby otrzymywać pomoc w trybie stacjonarnym, całodobowym. Zdajemy sobie sprawę, że wymaga to współpracy pomiędzy władzą centralną, a samorządową, dlatego apelujemy do Prezydenta Miasta o wyjście z inicjatywą podjęcia niezbędnych działań, deklarując przy tym jednocześnie pełne zaangażowanie i pomoc ze strony przedstawicieli Nowej Lewicy w Radomiu - powiedziała Małgorzata Ziemnicka.

Następnie głos zabrała: Jolanta Sokołowska, która w swoim wystąpieniu podkreśliła, że psychiatria dziecięca w całym kraju w ostatnich latach nie jest priorytetem naszego Państwa. W całej Polsce mamy 521 lekarzy specjalistów. W tym roku na rezydenturę z Mazowsza dostała się tylko jedna lekarka.

- O potrzebie zwiększenia liczby lekarzy psychiatrów specjalizujących się w leczeniu dzieci i młodzieży zaczęło być naprawdę głośno dopiero w efekcie pandemii. Przymusowa izolacja, odcięcie od rówieśników, nauka zdalna zaowocowały wysypem problemów emocjonalnych i psychicznych dzieci i nastolatków i wywindowały zapotrzebowanie na lekarzy tej specjalizacji, ale także psychoterapeutów, psychologów, pielęgniarki psychiatryczne i pedagogów szkolnych - powiedziała Jolanta Sokołowska.

- I to już w szkołach zaczyna się problem. Do lekarzy Psychiatrów dziecięcych trafiają dzieci, które nie wymagają pomocy psychiatry i leczenia farmakologicznego. Są za to przemęczone i zniechęcone przeładowanym programem nauczania. Ogromna presja związana z ocenami, konieczność odrabiania zadań domowych po kilka godzin dziennie po całym dniu lekcji, odbijają się na zdrowiu psychicznym dzieci i nastolatków - stwierdziła Jolanta Sokołowska.

- Po prostu młodzi ludzie nie radzą sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed nimi codzienność. By system działał dobrze, odpowiednio przeszkoleni i wynagradzani powinni być także nauczyciele, psycholodzy czy psychoterapeuci którzy pierwsi mogą zaobserwować takie problemy jak np. przemoc rówieśniczą to kolejny ogromny problem polskich szkół - dodała Jolanta Sokołowska.

Lewica ma pomysł na Psychiatrię dziecięcą - w każdej szkole powinien być w psycholog i pedagog szkolny lub psychoterapeuta. Powinien być wprowadzony przedmiot psychoterapia edukacyjna.

Na zakończenie konferencji głos zabrała Dorota Wiśniewska. Oto pełna treść wypowiedzi: - Współczesna oblicze kryzysu zdrowia psychicznego. Wsparcie psychologiczne dzieci i młodzieży. W związku z coraz większa ilością zachowań autodestrukcyjnych i prób samobójczych w śród dzieci i młodzieży. My jako Lewica chcemy zaproponować rozwiązanie pomocy w postaci punktu wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży, żeby miały gdzie przyjść pogadać i napić się herbaty. W punktach tych pracowaliby ludzie z odpowiednimi kwalifikacjami, np. pedagodzy, psycholodzy, terapeuci, ale i społecznicy. W związku z powyższym 5 czerwca o godzinie 17.00 organizujemy debatę przy „okrągłym stole”. Do debaty zaproszono: młodzież, społeczników, psychologów, psychoterapeutów, pedagogów, psychiatrów, seksuologów.

Komentarze naszych czytelników

 • RADOM to PIS +++++

  2023-05-31 10:14:37

  KOmuchy nawet nie wiedzą ile ludzi mieszka w Radomiu 

 • RADOM to PIS +++++

  2023-05-31 10:14:54

  KOmuchy nawet nie wiedzą,ile ludzi mieszka w Radomiu 

 • Centrum.

  2023-05-31 15:42:46

  Myślałem że to kobieta,a to maciora.

 • 4 czerwca idziemy razem

  2023-05-31 18:39:26

  Dzieki PiS Radom sie wyludnia a dzieci popełaniają samobójstwa, jeden z członków PiS jak zobaczył ile jest mieszkańców radomia do dostał wytrzeszczu 

 • Komisja PiS=NIC

  2023-05-31 19:00:58

  Oto komisja ds. wpływów rosyjskich, przewodniczący Macierewicz, główny śledczy Suski, ochrona Szymczyk, wsparcie IT Dworczyk, zaplecze intelektualne Kowalski.

 • Nowa lewica,stare KOmuchy

  2023-05-31 21:35:35

  Radom się wyludnia,bo już drugą kadencję(niestety) rządzi pajac z PO hahahahahahaha . Komisja być musi naród musi się dowiedzieć kto kapuś ,a kto nie

 • Pokolene post PZPRowskie

  2023-06-01 12:00:53

  Dziewczynki dajcie sobie spokój z polityką i urojonymi prawami kobiet

 • RADOM to PiS ++++++

  2023-06-01 21:08:56

  Lepiej trzymać z byłym pzpr niż z tym pisowskim zerem

 • H W D

  2023-06-02 05:03:26

  Jeeeeeeeeb.ć  PełOooooooo i zgasło.

 • RADOM to PIS +++++

  2023-06-02 05:07:01

  Już nie kocham pani Kwiecień,tylko NADZIEJĘ OLIMPIJSKĄ z Kowalanki.Wiecie.Taaaaka Z METRA CIĘTa.Z KOńskimi zębami.

 • RADOM to PIS +++++

  2023-06-02 05:08:15

  Już nie kocham pani Kwiecień,tylko NADZIEJĘ OLIMPIJSKĄ z Kowalanki (INTERPELATOR).Wiecie.Taaaaka Z METRA CIĘTa.Z KOńskimi zębami.Jezu co jo godom.

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych