Wtorek 23 lipca
Bogny, Sławosza, Żelisława
RADOM aktualna pogoda

Nie żyje prof. Jerzy Jarzębski

dm, UM Radom 2024-02-28 08:39:00

Zmarł Jerzy Jarzębski, jeden z najwybitniejszych polskich humanistów, współtwórca Nagrody im. W. Gombrowicza, przyznawanej przez Prezydenta Miasta Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza.

Jerzy Jarzębski urodził się w 1947 r. w Bytomiu, studia polonistyczne ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tam habilitował się w 1993 w zakresie literaturoznawstwa na podstawie pracy „Prawda” w prozie XX wieku. Był profesorem Wydziału Polonistyki UJ, znawcą twórczości Witolda Gombrowicza, Brunona Schulza i Stanisława Lema. Wykładał gościnnie na kilkudziesięciu wyższych uczelniach Europy, Azji i obydwu Ameryk. W 1998 wykładał przez semestr letni na Uniwersytecie Harvarda, zastępując Stanisława Barańczaka. Jego prace tłumaczono na 20 języków. W latach 2001–2003 był członkiem jury Nagrody Literackiej Nike, od 2016 roku przewodził jury Nagrody im. Witolda Gombrowicza za debiut prozatorski. Laureat wielu nagród. Zmarł 25 lutego 2024 r. w wieku 76 lat.

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych