Niedziela 14 lipca
Marcelina, Ulryka, Bonawentury
RADOM aktualna pogoda

MPK ma nowe elektryczne autobusy

dm, UM Radom 2023-03-07 17:00:00

Kolejne dwa elektryczne autobusy zasiliły flotę radomskiego MPK. Są to 18-metrowe, przegubowe Solarisy Urbino electric, zakupione w ramach projektu dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu priorytetowego: „Zielony transport publiczny (Faza I)”. Elektryczne przegubowce od środy będą obsługiwały linię nr 7, łączącą osiedla Michałów i Południe.

- Kontynuujemy działania zapoczątkowane już kilka lat temu. Postawiliśmy nie tylko nowocześnie wyposażone, ale także ekologiczne autobusy. Łącznie na zakup 25 elektrycznych pojazdów pozyskaliśmy prawie 54 miliony złotych dotacji, przy łącznej wartości przekraczającej 68 milionów złotych. To pokazuje olbrzymią zmianę, jakiej dokonaliśmy w ostatnim czasie jeśli chodzi o zmianę taboru komunikacji publicznej- mówi prezydent Radosław Witkowski.

Nowe, przegubowe autobusy są niskopodłogowe, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażone w klimatyzację, monitoring oraz ładowarki USB. Jednorazowo mogą zabrać 131 osób, w tym 40 na miejscach siedzących. Oprócz autobusów, Solaris dostarczył trzy dwuwyjściowe ładowarki zajezdniowe oraz wybudował stację szybkiego ładowania pantografowego na pętli autobusowej przy ul. Królowej Jadwigi.

Zgodnie z umową kolejne dwa elektryczne przegubowce Solaris dostarczy na początku maja, a ostatnie dwa, na początku sierpnia.

Całość kontraktu opiewa na kwotę  19 800 000 zł netto (24 354 000 zł brutto). Na ten cel MPK ma zapewnioną z NFOŚiGW dotację w wysokości12 622 500 zł oraz niskooprocentowaną pożyczkę w wysokości 7 177 500 zł.

Do tej pory Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji posiadało 19 autobusów elektrycznych 12-metrowych, pozyskanych zakupionych w ramach projektów dofinansowywanych z funduszy unijnych. Oprócz tego spółka ma 42 autobusy zasilane sprężonym gazem ziemnym (CNG). To oznacza, że ponad połowa taboru MPK to autobusy zero- i niskoemisyjne we flocie MPK.

Miejska spółka zamierza ubiegać się o pieniądze z nowej perspektywy finansowania unijnego oraz krajowe, w celu zakupu kolejnych bezemisyjnych autobusów, zasilanych energią elektryczną.

Komentarze naszych czytelników

  • Centrum

    2023-03-07 15:44:41

    Aż całe dwa? Witkowski ty śmieszny człowieczku.

  • Radomiak

    2023-03-07 17:47:06

    Gdzie RCS złodzieje z PO.

  • brawo

    2023-03-07 18:49:07

    jest się czym szczycić. wow 

  • E

    2023-03-07 19:03:09

    Bez łaski Morawieckiego

  • E i Suskiego

    2023-03-07 19:03:22

    Bez łaski Morawieckiego

  • E i Suskiego i starczy

    2023-03-07 19:04:37

    Bez łaski Morawieckiego. Z PiSu będą dymali na dynamo latającymi dywanami

  • Umawiam się z nimi na dalsze zmienianie miasta

    2023-03-07 20:07:19

    Witkowski ,Frysztak i Kluzik Rostkowska. Tylko oni dbają o Radom

  • lkp

    2023-03-07 20:55:29

    a miały być w lutym kolejny poślizg :))))

  • Wyzbawca

    2023-03-07 22:21:51

    Radosław Radosław Radosław Radosław Radosław Radosław Radosław Radosław Radosław Radosław Radosław Radosław Radosław Radosław Radosław Radosław Radosław Radosław 

  • RADOM to PiS+

    2023-03-08 01:25:35

    PiS iórkom od Trampa prosto z USA fotele i krzesła elektryczne. Z dostawą do domu.  Tylko nie mów nie powtarzaj tego nikomu.  Coś na kształt tronu. 

  • RADOM to PiS++

    2023-03-08 01:25:46

    PiS iórkom od Trampa prosto z USA fotele i krzesła elektryczne. Z dostawą do domu.  Tylko nie mów nie powtarzaj tego nikomu.  Coś na kształt tronu. 

  • RADOM to PiS+++

    2023-03-08 01:25:54

    PiS iórkom od Trampa prosto z USA fotele i krzesła elektryczne. Z dostawą do domu.  Tylko nie mów nie powtarzaj tego nikomu.  Coś na kształt tronu. 

  • RADOM to PiS++++

    2023-03-08 01:25:59

    PiS iórkom od Trampa prosto z USA fotele i krzesła elektryczne. Z dostawą do domu.  Tylko nie mów nie powtarzaj tego nikomu.  Coś na kształt tronu. 

  • RADOM to PiS+++++

    2023-03-08 01:26:05

    PiS iórkom od Trampa prosto z USA fotele i krzesła elektryczne. Z dostawą do domu.  Tylko nie mów nie powtarzaj tego nikomu.  Coś na kształt tronu. 

  • RADOM to PiS++++++

    2023-03-08 01:26:13

    PiS iórkom od Trampa prosto z USA fotele i krzesła elektryczne. Z dostawą do domu.  Tylko nie mów nie powtarzaj tego nikomu.  Coś na kształt tronu. 

  • RADOM to PiSamoloty +

    2023-03-08 02:26:33

    Morawiecki się zobowiązał że  sam dopilnuje aby w  2300 roku z radomskiego lotniska startowały i lądowały  wyłącznie  elektryczne samoloty.  Kaczyński go skontroluje.  

  • RADOM to PiSamoloty ++

    2023-03-08 02:26:42

    Morawiecki się zobowiązał że  sam dopilnuje aby w  2300 roku z radomskiego lotniska startowały i lądowały  wyłącznie  elektryczne samoloty.  Kaczyński go skontroluje.  

  • RADOM to PiSamoloty +++

    2023-03-08 02:26:49

    Morawiecki się zobowiązał że  sam dopilnuje aby w  2300 roku z radomskiego lotniska startowały i lądowały  wyłącznie  elektryczne samoloty.  Kaczyński go skontroluje.  

  • RADOM to PiSamoloty ++++

    2023-03-08 02:26:56

    Morawiecki się zobowiązał że  sam dopilnuje aby w  2300 roku z radomskiego lotniska startowały i lądowały  wyłącznie  elektryczne samoloty.  Kaczyński go skontroluje.  

  • RADOM to PiSamoloty ++++ ufojta

    2023-03-08 02:28:35

    Morawiecki się zobowiązał że  sam dopilnuje aby w  2300 roku z radomskiego lotniska startowały i lądowały  wyłącznie  elektryczne samoloty.  Kaczyński go skontroluje.   Z ufo napędem. 

  • RADOM to PiSamoloty ++++ ufojta .

    2023-03-08 02:29:01

    Morawiecki się zobowiązał że  sam dopilnuje aby w  2300 roku z radomskiego lotniska startowały i lądowały  wyłącznie  elektryczne samoloty.  Kaczyński go skontroluje.   Z ufo napędem. 

  • Zapraszamy

    2023-03-08 03:08:55

    Z okazji swojego święta  8 marca Caryca do Teatru Wielkiego dziś zaprasza. Wstęp wolny. Koncert Strasznego dworu sam Norbi poprowadzi. W rolach głównych Zenek i Sławomir.  Poczęstunek C 40 też będzie. 

  • Zapraszamy Suski z rodziną

    2023-03-08 03:09:22

    Z okazji swojego święta  8 marca Caryca do Teatru Wielkiego dziś zaprasza. Wstęp wolny. Koncert Strasznego dworu sam Norbi poprowadzi. W rolach głównych Zenek i Sławomir.  Poczęstunek C 40 też będzie. 

  • Zapraszamy Suski z rodziną RADOM to PiStrsszny

    2023-03-08 03:10:30

    Z okazji swojego święta  8 marca Caryca do Teatru Wielkiego dziś zaprasza. Wstęp wolny. Koncert Strasznego dworu sam Norbi poprowadzi. W rolach głównych Zenek i Sławomir.  Poczęstunek C 40 też będzie. 

  • Pazerna Baba z Radomia

    2023-03-08 03:20:40

    Zadzieram kiecę i lecę. Perukę zawszoną z gnidami  od Marka zabieram  ze sobą. 

  • lucjan

    2023-03-08 03:59:48

    Do tęczowa RADOSŁAWa MAŁYSAą wszędzie powyżej.Ale TY masz nasra.e w tym POmylonym deklu.Prawdziwy POpapraniec żywiony robakami.POtomek buraków przywiezionych przez NKWD na furmankach w 1945

  • lucjan

    2023-03-08 04:01:08

    Do tęczowa RADOSŁAWa MAŁYSAą wszędzie powyżej.Ale TY masz nasra.e w tym POmylonym deklu.Prawdziwy POpapraniec żywiony robakami.POtomek buraków w gumofilcach,przywiezionych przez NKWD na furmankach w 1945 do szlacheckiej POLSKI.Ty się naucz zdania składać.

  • Centrum

    2023-03-09 01:15:03

    Frysztak będziesz siedział.

  • Matti do Centrum

    2023-03-10 12:02:51

    Docelowo ma być sześć Pisowski pajacu.

  • Matti do Centrum

    2023-03-10 12:03:35

    Docelowo ma być sześć Pisowski trollu.

  • Anonim do Centrum

    2023-03-10 12:05:07

    Docelowo ma być sześć Pisowski pajacu.

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych