Wtorek 23 lipca
Bogny, Sławosza, Żelisława
RADOM aktualna pogoda

Komunikat Urzędu Miejskiego ws. odbioru odpadów komunalnych

dm, UM Radom 2023-02-07 15:52:00

Urząd Miejski w Radomiu przypomina o obowiązku posiadania aktualnych umów na odbiór odpadów komunalnych wytworzonych na nieruchomościach niezamieszkałych oraz na nieruchomościach, które w części wykorzystywane są na cele mieszkaniowe, a w części mają inne przeznaczenie.

W związku z obowiązującymi przepisami, właściciele nieruchomości niezamieszkałych zobowiązani są do posiadania podpisanej umowy na korzystanie z usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych z podmiotem wpisanym do rejestru działalności regulowanej. Umowa taka musi zapewniać odbieranie odpadów gromadzonych w sposób selektywny.

Do nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady komunalne zalicza się m.in.: szkoły, przedszkola, urzędy, ośrodki zdrowia, lokale gastronomiczne, obiekty produkcyjne, usługowe, handlowe, warsztaty, biura, sklepy, ROD itp.                            

W sytuacji, gdy nieruchomość posiada dwie części: przeznaczoną  na cele mieszkaniowe oraz przeznaczoną na działalność gospodarczą, właściciele nieruchomości powinni zawrzeć odrębną, dodatkową umowę na wywóz odpadów komunalnych niewytwarzanych w gospodarstwie domowym.

Właściciele nieruchomości tzw. „mieszanych” zobowiązani są wobec powyższego do:

-      uiszczania opłaty w gminie za gospodarowanie odpadami komunalnymi – za część dotyczącą nieruchomości zamieszkałej zgodnie ze złożoną deklaracją;

-      indywidualnego zawarcia umowy na odbiór odpadów komunalnych z podmiotem uprawnionym, na część nieruchomości niezamieszkałej, na której prowadzona jest działalność gospodarcza.

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dopuszcza, w przypadku prowadzenia w części lokalu mieszkalnego obsługi biurowej działalności gospodarczej, uiszczanie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w ramach opłaty dotyczącej nieruchomości zamieszkałej, co jest zgodne z art. 6j ust. 4a.

Jednocześnie przypominamy prowadzącym działalność gospodarczą, że niedopuszczalne jest mieszanie odpadów komunalnych z gospodarstw domowych z odpadami z prowadzonej działalności gospodarczej.

Prezydent Miasta Radomia jest uprawniony do wykonywania kontroli posiadania umów na odbieranie odpadów komunalnych. W przypadku braku takiej umowy wydana zostanie decyzja określająca wysokość opłat za usługę odbierania odpadów, z zastosowaniem górnych stawek opłat za taką usługę. 

Zgodnie z uchwałą Nr LXXXIX/848/2023 Rady Miejskiej w Radomiu  z dnia 30 stycznia 2023r. stawki  te  wynoszą 400 zł brutto za 1 m3, jeżeli odpady zbierane i odbierane są w sposób selektywny oraz 590 zł brutto za 1m3,  jeżeli odpady komunalne nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny.

Link do wykazu podmiotów wpisanych do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbioru odpadów komunalnych na terenie Gminy Miasta Radomia:

https://bip.radom.pl/ra/gospodarowanie-odpadami/czystosc-i-porzadek/wykaz-podmiotow-uprawni/32720,Wykaz-podmiotow-uprawnionych-do-odbioru-odpadow-komunalnych-od-wlascicieli-nieru.html

Komentarze naszych czytelników

 • ***** ***

  2023-02-07 19:36:11

  Pojemniki na pisowskiego trole. Radom to PiS. Caryca finansuje 

 • Szybko

  2023-02-08 01:32:13

  PiS do utylizacji

 • YOUTUBE:PO/PSL DLA RADOMIA.

  2023-02-08 02:46:31

  J+++Ć  PO = +++++ ++ POpaprańców,KOnsumentów,POlszewików,KOmuchów itd,itd.

 • YOUTUBE:PO/PSL DLA RADOMIA.

  2023-02-08 02:47:32

  J+++Ć  PO = +++++ ++ POpaprańców,KOnsultantów,POlszewików,KOmuchów itd,itd.

 • Głosujmy na PO

  2023-02-08 09:34:48

  Jako zoofil oczekuję od PO zrównania moich europejskich praw

 • Radek S. z PO

  2023-02-10 18:30:08

  Na śmietnik historii.

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych