Piątek 1 lipca
Haliny, Mariana, Klarysy
RADOM aktualna pogoda

Klasy mundurowe z ZDZ Radom szkolą się z radomskimi terytorialsami

dm, WOT 2022-05-23 16:14:00

160 uczniów Zespołu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu wzięło udział w kolejnej odsłonie szkoleń prowadzonych przez radomskich terytorialsów. Podczas kilkudniowego szkolenia żołnierze poznawali podstawy żołnierskiego rzemiosła.

Współpraca jednostek wojskowych z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi to ważny element działania Sił Zbrojnych w Polsce. Jej celem jest angażowanie społeczeństwa w sprawy związane z bezpieczeństwem i obronnością państwa. Właśnie na tej podstawie w ostatnich dniach (9 – 11 maja 2022 r. oraz 16 – 18 maja 2022) odbyło się szkolenie trzech klas mundurowych ze szkoły im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu Zakładu Doskonalenia Zawodowego.

Dzięki temu możliwa jest współpraca w obszarze szeroko pojętej edukacji w zakresie obronności i kształtowania wśród młodzieży postaw patriotycznych. Z kolei WOT w ten sposób może rekrutować w swoje szeregi uczniów klas mundurowych, dla których służba wojskowa jest naturalną kontynuacją wybranego kierunku edukacji.

Zajęcia, które pozwoliły uczniom poznać niektóre z tajników sztuki wojskowej, przeprowadzili wykwalifikowani instruktorzy 621 kompanii z 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu.

- W ostatnich dniach miałem okazję prowadzić szkolenie z walki w bliskim kontakcie przy użyciu broni długiej oraz noża dla klas mundurowych z Radomia. Uważam, że takie zajęcia powinny być prowadzone regularnie, bo młodzież bardzo chce się szkolić i podwyższać swoje kompetencje w zakresie, który ich interesuje - w tym przypadku jest to wojsko. Uczniowie podczas szkolenia pokazali swoje ogromne zaangażowanie, zadawali wiele trafnych pytania oraz ćwiczyli poznane techniki walki. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie będę miał możliwość poprowadzić kolejne tego typu szkolenie – mówi szer. Mariusz Nędzi – certyfikowany instruktor walki wręcz, jeden z prowadzących szkolenie i dodaje: - Musimy pamiętać o tym, że dzisiejsza młodzież to przyszłość naszego narodu.

W trakcie zajęć 160 uczniów poznało podstawy żołnierskiego rzemiosła. Kilkudniowe szkolenie zawierało takie elementy jak: topografia, walka wręcz, elementy inżynieryjno-saperskie czy elementy survivalu takie jak uzdatnianie wody, rozpalanie ognisk, budowa schronień indywidualnych oraz maskowanie.

Uczniowie klas mundurowych wykazali się ogromnym zainteresowaniem podczas prowadzonych zajęć. Chętnie uczestniczyli w działaniach i wykazywali chęć nauki i przyswajania nowych informacji nie zważając na zmęczenie, które towarzyszyło tak intensywnemu szkoleniu.

- Zdobywanie nowej wiedzy i doświadczenia pomaga nam doskonalić umiejętności. Planuję w przyszłości wstąpić do wojska, a takie szkolenia pomogą mi się do tego doskonale przygotować – mówi Klaudia Makowska – uczestniczka szkoleń i podkreśla: - Chociaż udział w takim przedsięwzięciu brałam po raz pierwszy, i pomimo że jestem dziewczyną, to myślę, że dobrze poradziłam sobie z postawionymi zadaniami.

Szkolenia odbywają się cyklicznie – kolejna edycja już pod koniec maja.

Komentarze naszych czytelników

 • PiłSuski

  2022-05-23 10:50:12

  Czyli szkolą partyzantów.  Radom może czuć się bezpiecznie na wypadek wojny. 

 • generalissimus Jarozelski z Twierdzy Żolibórz

  2022-05-23 10:50:57

  Czyli szkolą partyzantów.  Radom może czuć się bezpiecznie na wypadek wojny. 

 • kapelmistrz kapo Antoni

  2022-05-23 10:51:42

  Czyli szkolą partyzantów.  Radom może czuć się bezpiecznie na wypadek wojny. 

 • Biszczak

  2022-05-23 10:52:01

  Czyli szkolą partyzantów.  Radom może czuć się bezpiecznie na wypadek wojny. 

 • Debili jak "D" kategoria zdrowia cały PiS

  2022-05-23 10:55:30

  Czyli szkolą partyzantów.  Radom może czuć się bezpiecznie na wypadek wojny.  Armia Zbawienia prawie już gotowa

 • Do tego POwyżej

  2022-05-23 21:24:19

  Próżno riposty się spodziewasz

  Nie dam ci psztyczka ani klapsa

  Nie POwiem nawet pies cie j.e.b.a.ł

  Bo to mezalians był by dla psa. 

 • RADOM to PIS.

  2022-05-24 03:22:09

  Piękne zdjęcie POLAKÓW a nie POpaprańców.P.S.MAŁYSAą podobno masz iść ze mną na wojnę.To będę cię POsuwał,jak na PrOstytutkę przystało.A ruscy cię dokończą.

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych