Czwartek 29 września
Michała, Michaliny, Gabriela
RADOM aktualna pogoda

Jest porozumienie Radomia i Mazowsza ws. Muzeum Historii Radomia!

UM Radom, red. K.S. 2014-06-05 17:00:00

Władze Radomia popierają zgłoszoną przez społeczników ideę potrzeby utworzenia w Radomiu  muzeum historii miasta. Prezydent Radomia zaproponował Marszałkowi Województwa podpisanie listu intencyjnego w tej kwestii.

- Z korespondencji  marszałka województwa w tej sprawie wynika, że Zarząd Województwa przychylnie odnosi się do idei muzeum historii Radomia. Bardzo nas to cieszy i oczekujemy na pozytywny rozwój wypadków – mówi Prezydent Andrzej Kosztowniak.

Zgodnie z zapisami proponowanego przez Prezydenta Radomia listu intencyjnego, Gmina Miasta Radomia wyraża gotowość,  po uprzednim podjęciu przez Radę Miejską stosownych uchwał,  przekazania na potrzeby utworzenia muzeum nieruchomości pomiędzy  ul. Rwańską, ul. Grodzką i Rynkiem i  jednocześnie przejęcia od Samorządu Województwa Mazowieckiego nieruchomości położonej przy ul. Rynek 4/5, z przeznaczeniem na cele kulturalne. 

Po stronie samorządu województwa byłoby przeprowadzenie remontu, adaptacji i wyposażenia obiektu na potrzeby muzeum, natomiast Gmina Miasta Radomia gotowa jest z zachowaniem przepisów prawa partycypować w kosztach tych prac,  zabezpieczając wkład własny na realizację inwestycji przy wykorzystaniu funduszy europejskich,  wynoszący do 15% kosztów inwestycji. W proponowanym przez Prezydenta Radomia liście intencyjnym zapisana jest także gotowość obu stron do starań o pozyskanie funduszy unijnych na sfinansowanie utworzenia muzeum, zaś kwestie współfinansowania utrzymania nowej placówki miałoby określać odrębne porozumienie.

Na temat utworzenia muzeum historii Radomia odbyło się w Urzędzie Miejskim kilka spotkań z udziałem Aleksandra Sawickiego (Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Radomia), Marcina Kępy (Radomskie Towarzystwo Naukowe), historyków Adama Duszyka i Dariusza Kupisza,  Mariusza Mroza (Spółka Rewitalizacja), Adama Zielezińskiego (Muzeum im. Jacka Malczewskiego), Jakuba Kowalskiego (komisja kultury Rady Miejskiej), a także prowadzona jest korespondencja z samorządem województwa - właścicielem Muzeum im. Jacka Malczewskiego, którego oddziałem miałoby być nowe muzeum. Z korespondencji tej wynika, że Zarząd Województwa pozytywnie odniósł się do pomysłu utworzenia muzeum historii miasta i poprosił o dodatkowe informacje na temat warunków organizacyjno-finansowych funkcjonowania placówki, dając tym samym sygnał, że jest zainteresowany jej ideą.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych