Niedziela 14 lipca
Marcelina, Ulryka, Bonawentury
RADOM aktualna pogoda

In vitro dla Radomia

dm, UM Radom 2024-02-15 14:04:00

Rozpoczęła się kolejna edycja programu „In vitro” finansowanego z budżetu Radomia. W tym roku miasto wyda na ten cel 800 tys. zł, z czego 650 tys. zł to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego.

Program będzie realizowany przez Parens Centrum Leczenia Niepłodności w Krakowie przy współudziale Kliniki Bat-Med z Radomia. – Niepłodność nie może być powodem do wstydu czy poczucia winy. Ten program daje nadzieję parom, które marzą o tym, aby mieć własne dziecko. In vitro to nie wydatek. To inwestycja w przyszłość. To program, który powinien być realizowany z budżetu państwa, a wiemy, że poprzedni rząd zaprzestał jego finansowania. Dlatego jako samorząd wzięliśmy na własne barki tę odpowiedzialność, aby pary, które borykają się z niepłodnością nie były pozostawione same sobie. Musimy korzystać z tych przywilejów które daje nam medycyna. Pamiętajmy o tym, że in vitro to szczęście tych par – mówi wiceprezydent Marta Michalska-Wilk.

Zapisy chętnych do udziału w programie już się rozpoczęły. W tym roku będzie mogło z niego skorzystać 65 par. – Możemy być dumni, że jesteśmy w czołówce miast, które prowadzą takie programy. Działania prowadzone w zeszłym roku zakończyły się dużym sukcesem. Było 25 miejsc i wszystkie te miejsca zostały wykorzystane. W efekcie mamy 9 ciąż klinicznych. W czerwcu ruszą programy ministerialne, ale dla leczenia niepłodności czas tych pięciu czy sześciu miesięcy to bardzo dużo. Zwlekanie z rozpoczęciem leczenia może powodować zmniejszenie skuteczności – mówi Monika Bator-Gregorczyk z Kliniki Bat-Med.

– Mam świadomość że jako społeczeństwo straciliśmy 8 lat jeśli chodzi o in vitro. Było to związane z decyzjami politycznymi jakie podejmowali poprzednio rządzący. Cieszę że jedną z pierwszych decyzji jaką podjęła „Koalicja 15 października” było przywrócenie finansowania z budżetu centralnego tej metody. Natomiast w tych trudnych, smutnych czasach samorządy wzięły na siebie finansowanie tego zadania. Bardzo się cieszę, że Radom znalazł się w awangardzie miast jeśli chodzi o finansowanie in vitro i wychodzenie naprzeciw potrzebom par które zmagają się z bezpłodnością. Mogę zadeklarować że jeśli budżet będzie nam na to pozwalał, w kolejnych latach będziemy uzupełniać krajowy program, bo te działania przynoszą naprawdę fantastyczne wyniki – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Do udziału w tegorocznym programie będą kwalifikowane pary między 20. a 42. rokiem życia, które są mieszkańcami Radomia. U osób aplikujących do programu musi zostać stwierdzona bezwzględna przyczyna niepłodności lub nieskuteczne leczenie niepłodności zgodne z rekomendacjami i standardami praktyki lekarskiej.

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych