Niedziela 19 maja
Iwa, Piotra, Celestyna
RADOM aktualna pogoda

Ferie z WOT

dm, WOT 2023-01-14 16:26:00

Chcesz sprawdzić się na poligonie, nawiązać nowe znajomości, a czas ferii przekuć w rozwój i początek służby wojskowej? 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej zaprasza kandydatów, którzy w szeregi Brygady chcą wstąpić w czasie ferii zimowych – rusza kolejna edycja ogólnopolskiego projektu „Ferie z WOT”.  

Zamiast halówek - kamasze  

Projekt „Ferie z WOT” wychodzi naprzeciw wszystkim uczniom, studentom i nauczycielom, którzy przerwę międzysemestralną chcą spędzić aktywnie i wstąpić w szeregi Wojska Polskiego. W ramach projektu w całej Polsce – w terminie ferii zimowych odpowiednim dla poszczególnych województw - odbywają się standardowe szkolenia podstawowe, tzw.. “Szesnastki”. Są to szkolenia wstępne, których celem jest wdrożenie ochotników do służby w wojsku. W praktyce szkolenie to obejmuje zakres podstawowych umiejętności taktycznych i strzeleckich, a wieńczy je uroczysta przysięga wojskowa.  

Do 6MBOT wstąpić mogą również rezerwiści, którzy przysięgę wojskową mają za sobą, a podczas ośmiodniowego szkolenia wyrównawczego odświeżają nabytą dotychczas wiedzę.  

Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej pozwala bezkolizyjnie odbyć przeszkolenie wojskowe, bez potrzeby rezygnacji z nauki czy pracy. Terytorialna służba wojskowa pozwala na zbalansowanie służby z życiem osobistym i zawodowym. Poprzednie edycje projektu zimowego „Ferie z WOT” oraz letniego „Wakacje z WOT” pokazały, że szkolenia organizowane w czasie wolnym od nauki, cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród uczniów i studentów, ale także nauczycieli oraz rodziców, którzy korzystają z faktu, że ich pociechy w tym czasie przebywają na koloniach czy obozach. Statystyki potwierdzają, że służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodych osób, co trzeci żołnierz formacji ma mniej niż 25 lat – mówi oficer prasowy 6MBOT, kpt. Dominik Pijarski. 

Dla kandydatów z południowego Mazowsza szkolenie podstawowe i wyrównawcze odbędą się w terminach kolejno: 11-26.02 oraz 18-26.02.  

Aby zdążyć przed wyznaczonym terminem, osoby zainteresowane służbą w WOT, powinny już teraz złożyć wniosek poprzez kontakt z rekruterem Wojsk Obrony Terytorialnej (https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl) lub udać się osobiście do najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji właściwego do miejsca zameldowania. Terytorialną Służbę Wojskową można następnie odbywać w innym miejscu, np. miejscu zamieszkania, nauki czy też studiów. 

Jak nie w ferie, to kiedy?  

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej stale zwiększa swój potencjał osobowy. Na 2023 rok, obok naboru zimowego, zaplanowane są jeszcze trzy wcielenia - zarówno na szkolenia podstawowe, jak i wyrównawcze w terminach kolejno:  

13-28 maja i 21-28 maja, w ramach akcji “Wakacje z WOT” 1-16 lipca i 9-16 lipca oraz 18 listopada-3 grudnia i 26 listopada-3 grudnia.  

Czy to się opłaca? 

Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej to doskonała okazja na spełnienie potrzeby obrony Ojczyzny i wzmacnianie więzi z lokalną społecznością poprzez pomoc w sytuacjach kryzysowych, ale również udział w wydarzeniach patriotyczno-religijnym. WOT dają również możliwość rozwoju osobistego m.in. poprzez różnego rodzaju kursy, w których udział jest bezpłatny, takie jak: KPP, uprawniające do obsługi maszyn inżynieryjnych, prawa jazdy na uprawnienia dla kierowców pojazdów wszystkich kategorii, doskonalących technikę jazdy, kierowników strzelań, technik wspinaczkowych, sterników motoro-wodnych, językowych i wielu innych). Żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową mogą również korzystać z 78 procentowej ulgi na przejazdy, rekompensatę utraconego wynagrodzenia czy ochronę stosunku pracy. Każdy żołnierz za gotowość do służby oraz stawiennictwo otrzymuje uposażenie odpowiednie dla ilości dni pełnionej służby oraz stopnia wojskowego. W stopniu szeregowego stawka dziennego uposażenia wynosi 130 zł.  

Komentarze naszych czytelników

  • RADOM to PIS +++++

    2023-01-16 00:40:18

    YOUTUBE:PO/PSL DLA RADOMIA.

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych