Środa 19 czerwca
Gerwazego, Protazego, Borzysława
RADOM aktualna pogoda

Europejski Tydzień Mobilności

dm, UM Radom 2023-09-17 06:02:00

Gra miejska „Bookujemy Radom 6” znowu będzie jedną z głównych atrakcji tegorocznych obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności. Odbędą się również: wyprawa „Jazda z miasta!”, wyścig „Emdekowska frajda rowerowa” oraz dzień otwarty Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. W Dniu bez Samochodu komunikacja miejska będzie darmowa.

Europejski Tydzień Mobilności (dawniej pod nazwą: Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu) to kampania, która odbywa się co roku w dniach od 16 do 22 września. Jej zwieńczeniem jest tradycyjnie Dzień bez Samochodu, obchodzony 22 września. ETM to okres szczególnej zachęty do zmiany przyzwyczajeń niekorzystnych dla zdrowia i środowiska, a także do okazjonalnego lub nawet stałego wyboru alternatywnych, bardziej ekologicznych rozwiązań. Dotyczy to też środków codziennego transportu – od chodzenia pieszo i jazdy na rowerze po komunikację publiczną. Obchody ETM w Radomiu składają się one z wielu inicjatyw, podejmowanych przez rozmaite instytucje, placówki kultury, organizacje oraz stowarzyszenia.

„Bookujemy Radom” to gra miejska, która ma zachęcić radomian do mobilności. Będzie trwać przez dwa dni: 16 i 17 września. Na facebookowym profilu biblioteki będą wtedy opublikowane zagadki. Część z nich przygotowała MBP, a część MZDiK. Trzeba będzie zatem wykazać się między innymi dobrą znajomością topografii miasta, gdyż vouchery uprawniające do odbioru książek będą ukryte nie tylko w centrum Radomia, lecz także w różnych innych dzielnicach. Zachęcamy do przemieszczania się komunikacją miejską, na rowerach albo hulajnogach, bo nie wszędzie może być dogodna możliwość dojazdu samochodem. Zapraszamy do wspólnej zabawy. Więcej szczegółów można znaleźć na profilu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu na Facebooku.

W niedzielę (17 września) pasjonaci jazdy na rowerach będą ponadto mieli możliwość wybrania się na wycieczkę do rezerwatu Królewskie Źródła bądź jazdy po Lesie Kapturskim w ramach wyścigu organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury. Po południu warto natomiast odwiedzić Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego na Borkach, gdzie ma odbyć się dzień otwarty z okazji 25-lecia tej placówki. Będzie sporo atrakcji związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Swoje stanowisko będzie miała między innymi mazowiecka drogówka. Więcej danych o poszczególnych wydarzeniach ETM można znaleźć na stronach internetowych lub na profilach społecznościowych ich organizatorów.

Zgodnie z obowiązującą uchwałą Rady Miejskiej, każdego roku, 22 września, czyli w Dniu bez Samochodu, można jeździć BEZPŁATNIE wszystkimi autobusami komunikacji miejskiej, zarówno na terenie Radomia, jak też współpracujących z nami gmin. W tym celu nie trzeba okazywać żadnych dokumentów. Uprawnienie obowiązuje całą dobę, od godziny 0:00 do 23:59.

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych