Niedziela 19 maja
Iwa, Piotra, Celestyna
RADOM aktualna pogoda

"Elektrodzilla" i "Pan Tograf" już w Radomiu

dm, MPK 2023-05-23 15:20:00

Kolejne dwa przegubowe autobusy elektryczne zasiliły flotę radomskiego MPK.

Są to 18-metrowe Solarisy Urbino electric, wchodzące w skład projektu pn. „Rozwój elektromobilności w transporcie zbiorowym Miasta Radomia, poprzez zakup 6 autobusów elektrycznych 18 m wraz z infrastrukturą”, dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu priorytetowego: „Zielony transport publiczny (Faza I)”.

Autobusy są niskopodłogowe, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażone w klimatyzację, monitoring oraz ładowarki USB. Jednorazowo mogą zabrać 131 osób, w tym 40 na miejscach siedzących.

Decyzją internautów, elektrobusy otrzymały imiona: „ELEKTRODZILLA” oraz „PAN TOGRAF”. Na ulice Radomia wyjadą jeszcze w tym tygodniu, po zarejestrowaniu i ubezpieczeniu.

Pierwsze dwa elektryczne przegubowce, dostarczone w ramach projektu, od lutego obsługują linię nr 7, biegnącą między osiedlami Michałów i Południe. Ostatnie dwa, z sześciu Solarisów, powinny pojawić się na ulicach Radomia na początku sierpnia.

Całość kontraktu opiewa na kwotę 19 800 000 zł netto (24 354 000 zł brutto). Na ten cel MPK ma zapewnioną z NFOŚiGW dotację w wysokości 12 622 500 zł oraz niskooprocentowaną pożyczkę w wysokości 7 177 500 zł.

Obecnie MPK eksploatuje 19 autobusów elektrycznych 12-metrowych, pozyskanych przez Gminę Miasta Radomia i Spółkę w ramach projektów dofinansowywanych środkami UE oraz 2 elektryczne przegubowce. Odebrane w poniedziałek dwa kolejne, dają liczbę 23 „elektryków” we flocie Spółki, co plasuje radomskie MPK w ścisłej czołówce polskich przedsiębiorstw komunikacji miejskiej, pod kątem procentowego udziału autobusów bezemisyjnych we flocie eksploatowanych pojazdów (ok. 20%).

Wraz z 42 autobusami zasilanymi sprężonym gazem ziemnym (CNG), stanowi to większościowy udział taboru zero- i niskoemisyjnego w zasobach MPK, co wpisuje się w proekologiczną politykę władz miasta. Łączna wartość dotychczas pozyskanych przez MPK oraz Gminę Miasta Radomia dotacji na zakup 25 autobusów elektrycznych, wynosi blisko 54 mln zł, przy wartości zamówień przekraczającej 68 mln zł netto.

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych